Případný brexit by krátkodobě mohl dopadnout na cestovní ruch

Případné vystoupení Británie z EU by mohlo mít krátkodobý negativní dopad na vzájemný cestovní ruch. Po propadu kurzu libry by se totiž Česká republika i další země staly pro britské turisty méně atraktivní. Určité překážky by mohly vzniknout i v souvislosti s omezením volného pohybu osob, Češi by například mohli podléhat určité přihlašovací či dokonce vízové povinnosti. Zlevnit by naopak mohly zájezdy do Spojeného království, uvedla dnes pro ČTK Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Naopak zástupci některých CK velké změny neočekávají.

„Případný brexit, tedy odchod Británie z EU, by oslabil libru, tudíž by v zahraničí bylo pro britské turisty dráž. Lze tedy předpokládat odliv turistů ze Spojeného království minimálně několik měsíců po brexitu, mimo jiné i z důvodu velké nejistoty, která by v Anglii panovala,“ uvedla výkonná ředitelka asociace Kateřina Petříčková.

Podle marketingového ředitele Exim tours Stanislava Zímy by však dopad případného brexitu na turistický ruch nebyl nijak měřitelný. Oslabení libry by podle něj znamenalo určité plus pro cestování, zavedení víz však neočekává a i vliv na ceny letenek předpokládá nulový. „Proto si myslím, že obavy z brexitu z pohledu cestovního ruchu jsou zbytečné,“ dodal Zíma.

„Otázkou je vzájemný vývoj směnného kurzu britské libry a eura, potažmo české koruny. Větší výkyv měn by v určitém časovém horizontu mohl vést k posílení cestování jedním, či druhým směrem,“ říká Hynek Špinar z Čedoku. Podle něj není nyní jasné jaký status by pro případném brexitu Británie vůči zbytku EU získala. To by bylo předmětem dalších jednání. Podle Špinara tak není tedy možné vyvozovat jakékoliv závěry. Neočekáváme zavedení administrativních opatření, která by měla vliv na přeshraniční pohyb osob cestujících za účelem turistiky, dodal.

Dopad případného brexitu na pracovní a au-pair pobyty na ostrovech se v tuto chvíli podle společnosti Student Agency nedá odhadnout. „Ale vzhledem k jejich dlouhé tradici předpokládáme, že by Velká Británie zachovala základní principy fungování těchto programů a zájemcům ze zahraničí nadále umožnila se jich účastnit,“ uvedla manažerka pracovních a au-pair pobytů společnosti Martina Citterbardová.

Možné vystoupení království z EU by také podle asociace znamenalo to, že pro české turisty by byla Velká Británie levnější a tudíž cenově dostupnější. „Stala by se tak ‚třetí zemí‘, u které by organizace zájezdů byla osvobozena od platby DPH, podobně, jako tomu bylo u Chorvatska před vstupem do EU. Teoreticky by se tak zlevnily zájezdy do Británie,“ dodala Petříčková.

Počet turistů z Británie v Česku poslední tři roky roste, loni jich přijelo 442.000. Spojené království je na žebříčku příjezdů zahraničních turistů páté.

Newsletter