Příští britský premiér by měl být znám do začátku září

Nový britský premiér a šéf vládních konzervativců má být vybrán do 2. září. Do čtvrtečního poledne tento týden se mají shromáždit nominace na funkci. Oznámil to dnes stranický výbor, který volbu nového šéfa strany a zároveň premiéra organizuje.

Dosavadní šéf strany a vlády David Cameron oznámil záměr odstoupit po porážce ve čtvrtečním britském referendu o Evropské unii. V něm většina voličů hlasovala pro odchod Británie z EU.

„Doporučujeme, aby proces volby nového vůdce Konzervativní strany začal příští týden a aby byl uzavřen nejpozději do pátku 2. září,“ řekl předseda výboru Graham Brady. Zároveň připustil, že jméno nového premiéra by mohlo být známo i dříve.

Brady řekl, že nominace mají být předloženy do čtvrtka 30. června do poledne místního času (13:00 SELČ). Návrhy bude výbor posoudí.

Britský tisk již spekuluje o tom, že Cameronovým nástupcem může být bývalý londýnský starosta Boris Johnson, ministr spravedlnosti Michael Gove nebo ministryně vnitra Theresa Mayová. Zatímco Johnson a Gove se angažovali pro brexit (opuštění Evropské unie), Mayová byla v této otázce neutrální.

Newsletter