Problém ČEZ? Proti prodeji sídliště v Písnici protestovalo přes 300 lidí

Proti prodeji bytů na pražském sídlišti Písnice patřících energetické společností ČEZ dnes před úřadem vlády protestovalo podle odhadů policie přes 300 lidí. Demonstrující nájemníci bytů se obávají, že bytový fond ČEZ prodá spekulantům. Požadují proto zastavení prodeje a chtějí, aby byty byly nabídnuty nájemníkům, což společnost podle občanského sdružení Moje Písnice obyvatelům dlouhodobě slibovala.

Právě sliby společnosti ohledně prodeje bytů nájemníkům byly jedním z hlavních motivů transparentů, které si protestující s sebou přinesli. „Slíbili prodej bytů nájemníkům už před lety“ nebo „ČEZ dostal byty zadarmo a nyní požaduje zisk“ či „500 hodin brigád, pomáhali jsme stavět,“ jimiž lidé poukazovali i na skutečnost, že se sami podíleli na stavbě.

ČEZ plánuje prodat 739 bytů na sídlišti v Písnici včetně 74.000 metrů čtverečních pozemků okolo domů a dalších 31 bytů v domě ve Vršovicích. Lhůta pro podání nabídek vyprší 21. října. Tato lhůta by se nyní mohla prodloužit do 2. prosince, uvedl pořadatel protestu Ondřej Václavík. Podle mluvčího energetické společnosti Romana Gazdíka zatím není o prodloužení termínu definitivně rozhodnuto. Nejde ale prý o ústupek protestujícím, o posun termínu prý projevili zájem i někteří z dalších zájemců o byty.

Iniciativa Moje Písnice požaduje, aby ČEZ prodal nájemníkům byty za zůstatkovou cenu, tedy za pořizovací cenu sníženou o součet odpisů za celou dobu užívání. „Lišila by se podle jednotlivých domů. Zatímco u některých ČEZ po krupobití zateplil fasády, u jiných jsou v havarijním stavu třeba výtahy nebo kanalizace,“ řekl Václavík. Podle portálu Cenovamapa.org byla v 1. čtvrtletí průměrná prodejní cena bytu v panelových domech v Praze 12, kam Písnice spadá, 42.800 korun za metr čtvereční.

Václavík se odvolává na situaci z roku 2009, kdy ČEZ prodal byty za zvýhodněnou cenu nájemníkům v Kadani, Chomutově nebo Jirkově. To ale podle Gazdíka nyní nelze. „Byty v Písnici jsme nabízeli nájemníkům k prodeji v roce 2003. Poté ovšem ČEZ obdržel od jiného subjektu nabídku za vyšší cenu. Prodej proto musel pozastavit, protože by to bylo v rozporu s péčí řádného hospodáře. Od té doby se zhruba deset let táhly soudní spory. Navíc v Praze je trh mnohem likvidnější než v severních Čechách, tehdy navíc v době krize,“ uvedl.

Hodnota prodávaného objektu je odhadována zhruba na 1,3 miliardy korun. Cena bude podle Gazdíka ve výběrovém řízení hlavním kritériem.

Newsletter