Asijské akcie navázaly na pokles amerických. Futures Wall Street v červeném. Ropa a zlato roste. Evropské i americké výnosy obrátily k růstu. Dolar nepřekonal 1,0600 za euro. Koruna kolem 25,30 za euro.

Proces sesazení brazilské prezidentky pokračuje, soud ho nezastaví

Brazilští senátoři dnes zahájili zasedání, na němž zřejmě v noci na čtvrtek dočasně sesadí prezidentku Dilmu Rousseffovou. První ženu v čele této největší latinskoamerické země tak nezachrání ani nejvyšší soud, který dnes zamítl úterní žádost generálního prokurátora o zastavení procesu odvolání hlavy státu.

Prokuratura v žádosti argumentovala tím, že proces nemůže pokračovat, protože ho zahájil tehdejší předseda dolní komory parlamentu Eduardo Cunha, kterého minulý týden nejvyšší soud dočasně zbavil funkce. Učinil tak kvůli obvinění z maření vyšetřování korupce,které je proti Cunhovi vedeno, a kvůli zastrašovaní poslanců. Podle prokuratury inicioval Cunha v prosinci takzvaný impeachment z politické pomsty vůči osmašedesátileté levicové prezidentce.

Proces odvolání Rousseffové nabral obrátky koncem března, kdy oznámila odchod z koalice Strana brazilského demokratického hnutí (PMDB), kterou vede viceprezident Michel Temer a která byla hlavním koaličním partnerem prezidentčiny Strany pracujících (PT).

Podle průzkumů si předčasný konec druhého mandátu Rousseffové kromě většiny poslanců, kteří se pro něj vyslovili v polovině dubna, a většiny senátorů přeje i většina obyvatel. V úterý se ale konaly po celé zemi demonstrace na podporu Rousseffové. Ve 14 z 27 států Brazílie zablokovali protestující silnice a pálili pneumatiky. Podle organizátorů protestů, mezi nimiž je i největší odborové hnutí v zemi, nemá hlasování o sesazení legální základ a jde o puč, což tvrdí i prezidentka.

Rousseffová, která stojí v čele Brazílie od ledna 2011, čelí obvinění, že před minulými volbami z roku 2014 manipulovala s výsledky státního rozpočtu, aby zamaskovala rostoucí schodek. Rousseffová vinu popírá. Z téhož důvodu hrozí sesazení i viceprezidentovi Temerovi, který by měl prezidentku v čele země dočasně nahradit.

Pokud se dnes pro proces sesazení prezidentky vysloví prostá většina senátorů, bude od čtvrtka Rousseffová dočasně zbavena úřadu. Pak budou senátoři ve 180denní lhůtě hlasovat pod vedením předsedy nejvyššího soudu o oprávněnosti ústavní žaloby vůči Rousseffové. Pokud ji schválí dvě třetiny senátorů, bude Rousseffová definitivně zbavena úřadu i možnosti ucházet se o volenou funkci po dobu osmi let.

Podle politologů je ale otázka, jak dlouho vydrží v nejvyšším úřadu případný nástupce Temer. Kromě toho, že mu hrozí proces odvolání kvůli stejnému důvodu jako Rousseffové, má i nízkou podporu veřejnosti, podle nedávného průzkumu agentury Datafolha jen asi 16 procent obyvatel.

V úterý senátoři jednohlasně zrušili mandát svému kolegovi Delcídiovi do Amaralovi, který strávil od listopadu tři měsíce ve vězení kvůli obviněním z korupce v kauze kolem státní firmy Petrobras. Amaral, který se nesmí osm let ucházet o volenou funkci, podle prokuratury nabídl úplatek bývalému manažerovi Petrobrasu za to, že uteče do Španělska a nebude spolupracovat s justicí při vyšetřování výměnou za nižší trest.

Newsletter