Prodej aut v Británii byl navzdory brexitu loni rekordní

Prodej nových osobních aut v Británii loni vzrostl o dvě procenta na rekordních 2,7 milionu vozů. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil britský Svaz výrobců a prodejců motorových vozidel (SMMT). Nenaplnily se tak obavy, že rozhodnutí voličů opustit Evropskou unii bude mít negativní dopad na poptávku. Na letošní rok ale svaz očekává pokles prodeje o pět až šest procent.

Generální ředitel svazu Mike Hawes uvedl, že za loňským růstem stála silná spotřebitelská důvěra, nízké úrokové sazby a příchod mnoha nových modelů na trh. Hawes ale dodal, že pokles kurzu britské libry v důsledku červnového referenda o vystoupení Británie z EU již začíná tlačit vzhůru ceny. Více než 85 procent automobilů koupených v Británii totiž pochází z dovozu.

V prosinci se poptávka po automobilech v Británii snížila o více než procento. Zaznamenala tak teprve třetí meziroční pokles za téměř pět let, upozorňuje agentura Reuters.

Británie je po Německu druhým největším automobilovým trhem v Evropě. V Německu se loni prodej aut podle středečních údajů sdružení automobilového průmyslu VDA zvýšil o pět procent na 3,35 milionu vozů.

Newsletter