Výnos desetiletého amerického dluhopisu ochráněného o inflaci, tzv. TIPS, klesl pod -1,13 %. Dolar nehledě na to posiluje proti euru pod 1,1800 EURUSD. Procyklické měny oslabují, výprodejní tlak pozorujeme i u měn regionu. Koruna oslabuje nad 25,70 za euro.

Prodej aut v Evropě loni rostl o 6,5 %, nejvíc za posledních devět let

AKTUALIZOVÁNO – Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se loni zvýšil o 6,8 procenta na 14,641 milionu. Růst tak vykázal již třetí rok za sebou. Vyplývá to z dnešních údajů Evropského sdružení výrobců automobilů (ACEA).

Příznivý vývoj podle sdružení signalizuje, že spotřebitelská důvěra zůstává silná navzdory politické nestabilitě i ekonomické nejistotě po klíčových událostech loňského roku, jako bylo například červnové referendum o odchodu Británie z Evropské unie.

V samotném prosinci prodej vzrostl o tři procenta na 1,144 milionu vozů. To je nejlepší prosincový výsledek v historii. Výrazný růst zaznamenaly v závěru roku automobilové trhy v Itálii a Španělsku, v Británii ale poptávka po autech o více než jedno procento klesla.

Mladoboleslavská Škoda Auto v prosinci zvýšila v zemích EU prodej meziročně o téměř 14 procent na zhruba 49.500 vozů. V celém loňském roce její odbyt na unijním trhu vzrostl o téměř osm procent na více než 633.000 vozů.

Svaz dovozců automobilů již dříve oznámil, že prodej nových osobních aut v České republice loni vzrostl o 12,5 procenta na rekordních 259.693 vozů. V letošním roce očekává poradenská společnost PwC další růst českého automobilového trhu.

Newsletter