Prodej aut v USA stoupl, velké automobilky ale zklamaly trhy

Prodej osobních a nákladních aut ve Spojených státech v červenci vzrostl o 0,7 procenta na 1,522 milionu vozů. Vyplývá to z dnešních údajů společnosti Autodata. Odbyt největších amerických automobilek General Motors a Ford Motor na domácím trhu ale zklamal investory a akcie obou výrobců se během dneška propadly až o čtyři procenta.

V celoročním přepočtu činil prodej za červenec zhruba 17,88 milionu vozidel, což je nejvyšší úroveň od loňského listopadu, napsala agentura Reuters. Analytici oslovení touto agenturou odhadli celoročně přepočtený červencový odbyt na v průměru 17,36 milionu aut. Za celý loňský rok se ve Spojených státech prodalo rekordních 17,47 milionu vozů.

Největší americké automobilky General Motors a Ford Motor stejně jako čtyřka na americkém trhu Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ale ohlásily odbyt, který zklamal investory. Jedničce na americkém trhu GM klesl prodej o téměř dvě procenta na 267.258 vozů, zatímco Ford prodal 216,479 vozů, o 2,8 procenta méně než před rokem. Akcie obou automobilek zamířily dolů a vykazovaly pokles až o více než čtyři procenta.

Odbyt FCA v červenci vzrostl o 0,3 procenta, méně, než se čekalo. Největší evropská automobilka Volkswagen prodala minulý měsíc v USA 28.758 vozidel, o 8,1 procenta méně než před rokem. Německý koncern se potýká s následky rozsáhlého emisního skandálu, který se na druhém největším automobilovém trhu světa rozhořel loni v září.

Odhady naopak překonal odbyt největší japonské automobilky Toyota Motor Corporation, která je třetí největší na americkém trhu. Prodej jí klesl o 1,4 procenta, analytici ale počítali s horším výsledkem.

Vyšší prodej v červenci v USA vykázali japonští výrobci Honda či Nissan, stejně tak jako jihokorejská automobilka Hyundai.

Newsletter