Prodej nových domů v USA je nejslabší za 10 měsíců

Prodej nových rodinných domů ve Spojených státech v září po dvou měsících silného růstu prudce klesl a sestoupil nejníže za deset měsíců. Oznámilo to dnes ministerstvo obchodu USA. Realitní trh oslabily vyšší ceny a celkově slabší hospodářský růst, podle analytiků je ale pokles dočasný.

Prodej se proti předešlému měsíci snížil o 11,5 procenta na celoroční tempo 468.000, což bylo nejméně od loňského listopadu. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru odhadovali, že celoroční tempo prodeje dosáhne 500.000 domů.

V meziročním srovnání byl prodej nových domů vyšší o dvě procenta. Za prvních devět měsíců roku se ale zvýšil o 17,6 procenta.

Ceny nových domů dál výrazně rostly. Střední cena domu se v meziročním srovnání zvýšila o 13,5 procenta na 296.900 dolarů (7,3 milionu Kč).

Sestup prodeje bude podle analytiků zřejmě jen dočasným výkyvem. Jiné nedávné zprávy z realitního trhu naznačují pokračování boomu a statistiky o prodeji nových domů se opírají o relativně malý vzorek. Trh nových domů se na celkovém realitním trhu podílí 7,8 procenta.

Americký trh obytných realit je jednou z klíčových součástí největší světové ekonomiky. Ta ve druhém čtvrtletí zrychlila roční tempo růstu na 3,9 procenta a zaznamenala nejvýraznější nárůst od loňského léta.

Newsletter