Prodej starších domů v USA vystoupal na nové osmileté maximum

Prodej starších domů ve Spojených státech vzrostl v červenci na novou nejvyšší úroveň za více než osm let. Dnešní údaje Národního sdružení realitních kanceláří potvrzují silné oživování trhu bydlení, který může podpořit růst celé ekonomiky. 

Počet domů, které prodali jejich dosavadní majitelé, se proti předešlému měsíci zvýšil o dvě procenta na celoroční tempo 5,59 milionu a v meziročním srovnání byl vyšší o 10,3 procenta. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali pokles na 5,44 milionu jednotek, konsensus Bloomberg říkal 5,43 milionu v přepočtu na celý rok (anualizovaná data).

Střední cena prodaného domu proti předešlému měsíci mírně klesla, Za poslední rok ale vzrostla o 5,6 procenta na 234.000 USD.

Trh bydlení je jednou z klíčových součástí největší světové ekonomiky. Dnešní údaje ukazují, že trh se plně zotavil ze zimního útlumu a silně expanduje. Podporuje ho příznivý vývoj na trhu práce a nízké úrokové sazby.

Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí zrychlila podle prvního odhadu růst na 2,3 procenta z tempa 0,6 procenta v předešlém kvartálu. Pomohlo jí oživení zahraničního obchodu a spotřebitelských výdajů.

Newsletter