Prodej vozů v Evropě se v červnu zvýšil nejrychleji za 5,5 roku, o 14,6 %

Prodej nových osobních aut v Evropské unii se v červnu zvýšil o 14,6 procenta a vykázal nejrychlejší nárůst od konce roku 2009. Evropský trh roste bez přerušení již 22. měsíc za sebou a za celé první pololetí meziročně vzrostl o 8,2 procenta na 7,17 milionu vozů. Oznámilo to dnes Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA).

Minulý měsíc zaznamenaly dvouciferný vzestup počtu nových registrací všechny hlavní evropské trhy, tedy Německo, Francie, Británie, Itálie a Španělsko. Za první pololetí byl růst nejrychlejší ve Španělsku, kde počet registrací vzrostl o 22 procent, a v Itálii, která zaznamenala nárůst o 15 procent.

Poptávku po nových autech výrazně podpořily novější členské země včetně České republiky. Prodej nových osobních aut na českém trhu v prvním pololetí vzrostl o pětinu na 113.261 a v samotném červnu se zvýšil o 17,3 procenta. Dvouciferným tempem rostly v červnu i trhy Polska a Maďarska.

Jedničkou na trhu EU zůstal v červnu Volkswagen, jehož součástí je i Škoda Auto. Prodej celé skupiny vzrostl o 16,8 procenta a Škoda vykázala vzestup o 17,7 procenta. Silný růst zaznamenala i francouzská skupina PSA, americký Ford, skupina FCA, která zahrnuje Fiat a Chrysler, i němečtí výrobci luxusních automobilů BMW a Daimler.

Newsletter