Prodej zlaté American Eagle klesá nejprudčeji od roku 2006

Prodej amerických zlatých mincí American Eagle letos podle předběžných údajů klesne o zhruba 40 procent, což bude nejvyšší pokles za osm let. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila americká mincovna. 

Od počátku letošního roku se prodalo 524.500 uncí (16.314 kilogramů) mincí. To je zatím o 38,7 procenta méně než za celý loňský rok, kdy se prodalo 856.500 uncí zlatých mincí. Letošní pokles tak zřejmě bude nejvyšší od roku 2006, kdy se prodej snížil o 42 procent na 261.000 uncí.

Na počátku letošního roku ceny zlata stouply o 15,5 procenta. Za celý letošní rok však nejspíš klesnou o dvě procenta, což zřejmě způsobilo pokles nákupu mincí, uvedla agentura Reuters. 

Viceprezident firmy Dillon Gage Roy Friedman rovněž upozornil, že mnoho investorů letos prodávalo své zlaté mince zpět velkoobchodníkům. Dillon Gage patří mezi přední velkoobchodníky, kteří prodávají mince drobným obchodníkům a institucionálním investorům a nakupují je od nich zpět. „Podle mého názoru se letos prodalo zpět více zlatých mincí, než v kterémkoliv jiném předchozím roce,“ prohlásil Friedman. 

Již dříve mincovna uvedla, že prodej stříbrných mincí bude letos naopak rekordní. Celkem mincovna již letos prodala 44 milionů uncí stříbrných mincí. Prodej tak překonal loňský rekord, který činil 42,7 milionu uncí.

Zlaté mince American Eagle jsou v USA oficiálním platidlem. Dvaadvacetikarátové mince jsou rovněž nejprodávanějšími zlatými mincemi na světě. Na minci jsou vyobrazeny symboly svobody. 

Newsletter