Produktivita v USA klesla nejhlouběji za téměř dva roky

Produktivita v ekonomice Spojených států na konci loňského roku klesla nejhlouběji za téměř dva roky. Čtvrtletní propad završil pátý rok velmi slabého růstu ukazatele, který měří efektivnost práce zaměstnanců a je klíčovou podmínkou zdravého zvyšování mezd a celkové životní úrovně. Vyplývá to z dnešních údajů ministerstva práce USA.

Produktivita, která se měří produkcí zaměstnance na hodinu práce, klesla ve čtvrtém čtvrtletí v celoročním přepočtu o tři procenta. Za celý loňský rok se zvýšila jen o 0,6 procenta po přírůstku o 0,7 procenta v roce 2014. Rostoucí produktivita umožňuje podnikům platit vyšší mzdy bez zvyšování cen produkce.

Produktivita v USA zrychlila růst v desetiletí od roku 1995, kdy se v tom podle ekonomů odráželo všeobecné zavádění počítačových technologií. V posledních letech ale tento ukazatel roste podstatně pod průměrem 2,1 procenta posledních 67 let. Někteří ekonomové to označují za důsledek poklesu podnikatelských investic po poslední ekonomické recesi a za vlády prezidenta Baracka Obamy. Jiní se obávají, že největší světová ekonomika už možná uvázla v dlouhém období slabého hospodářského růstu.

Newsletter