Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar zůstává ve ztrátě, část dnešního oslabení ale smazal. Koruna obrátila do zisku. Kurz je pod 25,30 za euro.

Projekt KeepWarm pomůže modernizovat dálkové vytápění

Projekt „Zlepšení vlastností systémů dálkového vytápění ve střední a východní Evropě“, zkráceně „KeepWarm“, je financovaný v rámci programu EU Horizont 2020. Jeho cílem je zrychlit nákladově efektivní investice do modernizace systémů dálkového vytápění ve střední a východní Evropě a snížit emise skleníkových plynů. Na projektu KeepWarm se podílí 11 partnerů v 7 zemích včetně České republiky.

Klíčové aktivity projektu KeepWarm probíhají v sedmi zemích: České republice, Chorvatsku, Lotyšsku, Srbsku, Slovinsku, Rakousku a na Ukrajině. V této oblasti jsou systémy dálkového vytápění stále ještě často neúčinné a do velké míry se spoléhají na fosilní paliva (topný olej, zemní plyn nebo uhlí). Na projektu, který získal grant z programu EU pro výzkum a inovace Horizont 2020, se podílí 11 partnerů. V České republice je partnerem projektu Teplárenské sdružení České republiky.

Cílem této iniciativy, nastartované v dubnu 2018, je modernizovat systémy dálkového vytápění v celém regionu a snížit emise skleníkových plynů pomocí zlepšení provozu a podpory přechodu na méně znečišťující paliva a obnovitelné zdroje energie. Jedenáct partnerů projektu se bude snažit zajistit, aby byla dobrá praxe k životnímu prostředí přátelštějšího vytápění a chlazení přijata napříč Evropou s využitím přístupu projektu KeepWarm v ostatních zemích a regionech, i po skončení projektu v září roku 2020.

V České republice se projektu aktivně účastní společnosti Teplárny Brno, a.s., Teplárna České Budějovice, a.s a Teplárna Písek, a.s. Teplárna Brno, a.s. pracuje na projektu výměny zastaralých parovodů za moderní a efektivnější horkovody už od roku 2010 a plánuje do roku 2022 provozovat již jen čistě horkovodní tepelnou síť. Obdobně Teplárna České Budějovice, a.s. začala s nahrazováním stávající parovodní sítě horkovody v letech 2004/2005. Projekty výstavby horkovodů a nahrazování stávajících parovodů by měly být dokončeny v roce 2020 a představují úsporu primární energie cca 297 000 GJ/rok. Projekt KeepWarm je však otevřen i dalším zájemcům o modernizaci soustav zásobování teplem, kteří z něj budou moci čerpat zkušenosti a nápady.

Teplárny budou sdílet své poznatky a zkušenosti s ostatními zahraničními účastníky v rámci pilotních programů, budou analyzovat své postupy a řešení, identifikovat opatření a procesy pro zlepšení, formulovat konkrétní doporučení v technické, obchodní, finanční i sociální rovině a implementovat navržená zlepšení.

„Těší mě, že Projekt KeepWarm uspěl v ostré konkurenci a byl vybrán pro financování z programu EU pro výzkum a inovace Horizont 2020. Teplárenství v České republice má před sebou řadu změn a v rámci projektu chceme přispět k jeho modernizaci a přizpůsobení se novým požadavkům zákazníků. Již proběhlo první koordinační jednání partnerů a nyní se projekt rozjíždí na plné obrátky,“ řekl ředitel Teplárenského sdružení České Republiky Martin Hájek.

Newsletter