Projekty Dustee, CodeFlow a Fairbox ovládly krajskou soutěž

Slavnostní finále programu Chytrá myšlenka Moravskoslezského kraje včera proběhlo v Impact Hub Ostrava. V jeho průběhu byla předána 3 ocenění:

  • cenu hejtmana Moravskoslezského kraje získal projekt CodeFlow, který se zabývá využitím pokročilé datové analýzy a strojového učení při kontrole chyb v programování,
  • cenu náměstka pro dopravu Moravskoslezského kraje vyhrál tým projektu Fairbox, tým vyrábí unikátní patentovanou poštovní krabice, která umožňuje optickou kontrolu dodané zásilky ještě před jejím převzetím,
  • cenu veřejnosti získal ve veřejném hlasování tým Dustee, jehož chytré měřící zařízení je schopno zachytit prachové částice o velikosti až 1/50 lidského vlasu, měří okolní teplotu, vlhkost nebo třeba stupeň UV záření,

Během slavnostního vyhlášení byla také udělena speciální cena poroty, kterou získal projekt Chytrá bota miomove zabývající se analýzou došlapu a poskytující detailní zpětnou vazbu uživateli o vyváženosti jeho běhu či chůze.

Týmy Dustee, CodeFlow a Fairbox získávají finanční ocenění ve výši 100 000 Kč na rozjezd svého projektu v regionu. Slavnostní zakončení programů sledovalo početné publikum složené z investorů, zástupců regionu, expertů a fanoušků chytrých řešení.

„Od roku 2016 intenzivně pracujeme na vizi Moravskoslezského kraje jako Chytrého regionu.  Snažíme se přispět k rozvoji a využívání chytrých technologií, zvýšit konkurenceschopnost regionu a kvalitu života jeho obyvatel. Všechny projekty, se kterými jsme se v rámci programu Chytrá myšlenka potkali, tento potenciál mají a bylo pro nás jako hodnotící komisi opravdu těžké se rozhodnout, komu cenu udělit. Z deseti projektů jsme vybrali čtyři, kteří budou projekt v rámci našeho regionu realizovat, ale pevně doufám, že všech 10 akcelerovaných projektů se svého zápalu nevzdá a své nápady dotáhnou do úspěšné realizace. Držím jim palce,“ říká Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje.

Chytrý kraj potřebuje chytré projekty a chytré lidi, kteří přinesou našemu regionu zajímavé nápady a pracovní příležitosti. Projekt Chytrá myšlenka toto bezesporu do Moravskoslezského kraje přinesl – během 6 měsíců jsme se potkali a měli možnost pracovat s desítkou zajímavých startupů z celé ČR, ve spolupráci s Impact Hubem jsme uskutečnili hackaton a otevřené diskusní kulaté stoly. Chytré nápady a chytré lidi chceme podporovat. Třeba se nám to vrátí a najdeme krajského Steva Jobse,” říká Jakub Unucka, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro dopravu a chytrý region.

Mám obrovskou radost, že se nám ve spolupráci s Moravskoslezským krajem podařilo v letošním roce realizovat program Chytrá myšlenka Moravskoslezského kraje. Čtyři oceněné projekty, desítky hodin mentorů, obrovský posun projektů, které jsou blíž k realizaci a vstupu na trh – to je výsledek 3 měsíční akcelerace, který nás těší. Naším cílem je pomáhat v rozjezdu zajímavým startupům. Chytrá myšlenka pro nás byla unikátním programem, ať už svým zaměřením na chytré technologie, tak realizací v Moravskoslezském kraji,“ říká Pavel Klučka, koordinátor programu Chytrá myšlenka.

Do programu se v červnu letošního roku přihlásilo 40 projektů, z nichž odborná porota vybrala 10 začínajících startupů, které čekal podzimní tříměsíční program konzultací, workshopů a práce s profesionály na rozvoji jejich projektu. Jejich každodenní prací byly intenzivní konzultace s mentorem, rozvoj projektu a naplňování jeho jednotlivých fází, workshopů zaměřených na potřeby projektů, konzultace, intenzivní práce s mentorem a plnění projektového plánu, který vychází z diagnostiky a z konzultací.

Úspěšně akcelerované projekty:

Airsun jsou dva totožné rozvaděče v moderním designu. Jeden z nich ukrývá vše potřebné pro vnitřní jednotku tepelného čerpadla a druhý vše pro fotovoltaiku, a to i s integrovaným bateriovým úložištěm.

Aquaponická farma bude produkovat zeleninu a ryby a konzumovat energie pouze z vlastních obnovitelných zdrojů.

CodeFlow je jako kontrola pravopisu pro programátory. Pomocí pokročilé datové analýzy a strojového učení poskytne vývojáři detailní report s chybami a upozorněním na opravy a zlepšení.

Dustee je chytré měřící zařízení, schopné zachytit prachové částice o velikosti až 1/50 lidského vlasu i okolní teplotu, vlhkost nebo třeba stupeň UV záření. Může být součástí chytré domácnosti nebo třeba chytrých hodinek.

FairBox je unikátní patentovaná poštovní krabice pro zasílání zboží z e-shopů k zákazníkům. Umožňuje opticky zkontrolovat objednané zboží dříve, než podepíšete protokol o převzetí nebo zaplatíte dobírku.

Chytrá bota miomove s analýzou došlapu poskytuje svému uživateli zpětnou vazbu a detailní informace o vyváženosti běhu či chůze.

ITS videoanalýza dopravy sbírá data z kamer, a přitom vyhodnocuje aktuální dopravní informace, systém dokáže napŕíklad detekovat dopravní přestupky a vyhledávat vozidla.

Keylog je chytrý cyklostojan pro zaparkování a zabezpečení kola přístupný na základě digitální identity.

Smart Timber Bridge hlídá statickou bezpečnost dřevěných mostů, jejich případné přetížení nebo počínající poruchy.

Vozejkmap se věnuje mapování bezbariérových míst v ČR i zahraničí. Aplikace umožňuje naplánovat cestu lidem s omezením pohybu tak, aby se nedostali do potíží a mohli cestovat samostatně.

 

Podrobnosti o projektech i programu jsou na https://chytramyslenka.cz/.

Newsletter