Protesty proti zdražení benzinu v Mexiku mají první oběť

Nepokoje v Mexiku, kde již několik dní lidé po celé zemi protestují proti zvýšení cen benzinu, mají první oběť. Stal se jí policista, jehož přejelo auto, když se snažil zabránit krádeži u čerpací stanice. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na místní policii. Dalších pět policistů v hlavním městě utrpělo zranění.

Kvůli vysokému zdražení benzinu až o dvacet procent od 1. ledna Mexičané vyšli po celé zemi do ulic. Kromě transparentů proti zdražování nesli i hesla vyzývající k odstoupení prezidenta, jehož popularita v posledních dvou letech výrazně klesla až na asi 30 procent.

Demonstrace se ale postupně na řadě míst vymkly kontrole, když lidé začali blokovat čerpací stanice, někde si sami bez placení čerpali benzín. Na řadě míst řidiči s nákladními vozy blokují silnice. V některých městech přerostly protesty v rabování obchodů. Podle dnešní zprávy AFP byla během pětidenních protestů zatčeno na 500 lidí a vyrabováno kolem 250 obchodů.

„Situace se vymyká kontrole,“ uvedl dnes v mexickém rozhlase Manuel Cardona, ředitel Národní asociace obchodních domů. Cardona vyzval federální vládu, aby zasáhla, případně povolala i armádu.

Policie v hlavním městě již povolala do ulic dalších 9000 policistů a nasadila 13 vrtulníků.

Státní ropná společnost Pemex v úterý uvedla, že blokády čerpacích stanic způsobily kritickou situaci v severomexických státech Chihuahua a Durango a ve státě Morelos, který hraničí s federálním distriktem hlavního města Mexiko. Distribuční společnost Grupo Gasolinero G500 pohrozila uzavřením 400 ze svých zhruba 1800 čerpacích stanic kvůli obavám o bezpečnost. Přes padesát už jich uzavřela.

Prezident Enrique Peňa Nieto ve středu zdražování benzinu hájil jako nutný krok v rámci energetické reformy. „Rozumím hněvu obyvatel, ale nezvýšení cen by bylo ještě bolestnější pro ekonomiku,“ uvedl ve středu prezident.

Zdražení benzinu a nafty je součástí energetické reformy, v jejímž rámci mají být ceny pohonných hmot od března plně liberalizovány. Skončí tak desítky let praktikovaný systém stanovování cen státem a ceny má začít určovat trh. Reforma také již ukončila monopol státní firmy Pemex a umožnila působení soukromých podniků v tomto sektoru.

Newsletter