Protikorupční policie zajistila v kauze Savova 640 milionů z účtu

Protikorupční policie zajistila 640 milionů korun na bankovním účtu jednoho z obviněných v případu Octavian, který se týká krácení daní. ČTK to dnes sdělil mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej. Jméno majitele účtu neuvedl. V kauze Octavian figuruje i podnikatel František Savov. Obviněný se podle mluvčího snažil peníze převést do banky se sídlem mimo Evropskou unii.

„Finanční prostředky ve výši zhruba 640 milionů korun byly umístěny na zahraničním bankovním účtu. Tuto informaci naši kriminalisté obratem poskytli dozorujícímu státnímu zástupci. Díky rychlé a vstřícné spolupráci protikorupční policie, Městského státního zastupitelství v Praze, agentury Eurojust a státu, ve kterém byly finanční prostředky uloženy, došlo v rámci několika hodin k zajištění této částky jako takzvané náhradní hodnoty,“ popsal mluvčí.

Rychlá spolupráce byla podle něj nezbytná, protože v ten samý den obdržela finanční instituce pokyn k přesunu větší části uložených prostředků na účet vedený v bance mimo EU.

V případu Octavian je obviněno celkem 11 lidí, a to z krácení daně a z praní špinavých peněz. Podle kriminalistů se podíleli na neoprávněném vylákání nadměrných odpočtů DPH ve výši zhruba 770 milionů korun. V trestním řízení již policie zajistila nemovitosti a další majetek. „V současné době je tak zajištěn majetek v prakticky stejné výši, jakou by měla činit způsobená škoda,“ doplnil mluvčí.

Savov už dříve uvedl, že se cítí nevinen. Policie se ho prý snaží zlikvidovat s cílem zmařit jeho obchodní aktivity. Do první poloviny loňského roku byl stíhán jako uprchlý. Zdržuje se v Británii. ČR žádá o jeho vydání, které zatím nepravomocně povolil londýnský soud.

Ústavní soud loni odmítl jako zjevně neopodstatněnou podnikatelovu stížnost proti policejnímu zajištění 648 milionů korun na jeho bankovním účtu. Podle informací ČTK tehdy policie soudy požádala o zajištění prostředků na účtu až do výše způsobené škody, ve skutečnosti ovšem tehdy zajistila jen zlomek z této částky.

Newsletter