Protivanov dal v referendu zelenou dalším větrným elektrárnám

Obyvatelé Protivanova na Prostějovsku v místním referendu rozhodli o tom, že investor může na kopci za obcí výhledově postavit až pět větrných elektráren. Hlasovat v plebiscitu přišlo v pátek a dnes 49 procent voličů a pro záměr investora hlasovala více než polovina z nich, řekl dnes ČTK Alois Kolář z volební komise. Referendum je platné a zároveň závazné, protože pro možnou stavbu dalších větrníků se vyslovila více než čtvrtina voličů.

Referenda se podle Koláře zúčastnilo 396 z 810 voličů, kteří mají trvalé bydliště v Protivanově. Kladně se ohledně případné stavby dalších větrných elektráren vyjádřilo 225 voličů a proti jich naopak bylo 155. Zbývajících 16 hlasů nebylo platných. Obyvatelé Protivanova v místním referendu odpovídali na otázku, zda souhlasí s tím, aby obecní zastupitelstvo podporovalo rozšíření větrného parku u Protivanova o dalších až pět větrných elektráren.

U Protivanova už několik let stojí dvě velké větrné elektrárny, jejichž 85 metrů vysoké sloupy a rotory o průměru 77 metrů se staly součástí panoramatu Drahanské vrchoviny. Investor v následujících letech plánuje u Protivanova stavbu dalších pět větrníků. „Dvě elektrárny jsou zhruba v polovině své životnosti. Firma se na nás proto obrátila, zda by bylo možné větrný park rozšířit,“ uvedla starostka Protivanova Bronislava Krénarová.

Členové zastupitelstva podle Krénarové ale nemají na záměr investora jednotný názor a nemohli se dohodnout na tom, jaký postoj obec k projektu rozšíření větrného parku zaujme. „Rozhodli jsme se proto, že uspořádáme anketu a pak i místní referendum,“ uvedla Krénarová.

Olomouckému kraji loni podle instalovaného výkonu větrných elektráren patřila v Česku třetí pozice za Ústeckým a Karlovarským krajem. Větrné elektrárny byly postaveny především v Jeseníkách a na Drahanské vrchovině u Prostějova.

Newsletter