Dolarové zisky nevydržely a kurz proti euru obrací zpět do ztrát nad úrovní 1,1640 EURUSD. Z měn regionu je v lehkém zisku jen forint. Koruna se v mírné ztrátě obchoduje nad 25,50 za euro.

Provozovatel solárních elektráren SunEdison požádal o ochranu před věřiteli

Americký provozovatel solárních elektráren SunEdison, který se označuje za největšího dodavatele zelené energie na světě, dnes požádal o soudní ochranu před věřiteli. Učinil tak jako jedna z největších nefinančních společností v posledních deseti letech, napsala agentura Reuters.

SunEdison patřil v minulosti k nejrychleji rostoucím firmám v rozvoji energií z obnovitelných zdrojů. Společnost ale vedla agresivní politiku akvizic, což ji zatížilo dluhem ve výši 12 miliard dolarů (287,1 miliardy Kč).

Žádost o ochranu dnes firma podala k bankrotovému soudu v New Yorku. V dokumentech uvedla, že k loňskému poslednímu září evidovala aktiva ve výši 20,7 miliardy dolarů a závazky v objemu 16,1 miliardy dolarů.

Rozhodnutí přikročit k soudem kontrolované restrukturalizaci je „složitým, ale důležitým“ krokem k řešení naléhavých problémů s penězi, řekl generální ředitel firmy Ahmad Chatila. Společnost chce proceduru využít ke snížení dluhu či k tomu, aby se zbavila méně zásadních aktivit. Developerům solárních projektů jako SunEdison sice nadále plynou výhody z velmi slušné poptávky, na výkonu jejich akcií se ale podepsaly obavy investorů, že zájem o jejich služby by spolu s nízkými cenami ropy mohl klesnout.

SunEdison měl kromě toho i svoje vlastní problémy. Kromě překotné expanze a s ní spojeným obrovitým dluhem zabředl do sporů se svými dceřinými firmami, které vlastní a provozují aktiva v oblasti zelených energií. Jedna z nich, společnost TerraForm Global, v minulosti upozorňovala, že SunEdisonu hrozí „vážné nebezpečí“ bankrotu.

Newsletter