Prozatímní věřitelský výbor OKD povede zástupce státu

Předsedou prozatímního věřitelského výboru firmy OKD, která je v úpadku, byl dnes na jednání výboru v Karviné zvolen zástupce České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), tedy reprezentant státu. ČTK o tom informoval insolvenční správce Lee Louda. Firma je v úpadku od počátku května. Insolvenční návrh na sebe podala sama. Uvedla, že dluží nejméně 650 věřitelům přes 17 miliard Kč a závazky není schopna splácet, protože její majetek nedosahuje ani sedmi miliard.

Prozatímní věřitelský výbor má tři členy – český stát prostřednictvím ČSSZ, zdravotní pojišťovnu Revírní bratrská pokladna a firmu Advanced World Transport (AWT). Na první schůzi by se podle dostupných informací měl výbor seznámit s aktuální situací ve společnosti, řešit organizační záležitosti a právě zvolit předsedu výboru.

Insolvenční správce OKD Lee Louda v dopise Krajskému soudu v Ostravě již dříve uvedl, že ČSSZ podala k insolvenčnímu soudu přihlášku pohledávky téměř 75 milionů korun, zdravotní pojišťovna Revírní bratrská pokladna ve výši 34 milionů korun a AWT ve výši téměř 142 milionů korun.

Společnost OKD se dostala do existenčních potíží kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Jejím majitelem je společnost New World Resources (NWR), kterou vlastní skupina Ad Hoc Group (AHG). V dolech OKD se dál těží uhlí. Firma má zhruba 9800 vlastních zaměstnanců, asi 2500 dodavatelských a 200 agenturních pracovníků. Vláda se zabývá otázkou, zda a kolik peněz stát firmě půjčí, aby měla na výplaty horníkům.

Newsletter