Průmysl v eurozóně odolal v listopadu očekávané stagnaci

Průmyslová výroba v eurozóně se v listopadu meziměsíčně zvýšila o 0,2 procenta. Oznámil to dnes statistický úřad Eurostat. Růst tak mírně zpomalil z říjnových 0,3 procenta. Listopadový výsledek nicméně překonal očekávání analytiků, kteří podle konsensu agentury Reuters i Bloomberg předpokládali, že se růst výroby zastaví. 

V celé Evropské unii růst průmyslové produkce rovněž zpomalil na 0,2 procenta z říjnových 0,3 procenta. Nejvýraznější nárůst zaznamenalo Irsko, kde se výroba zvýšila o 4,6 procenta. Nejhůře si naopak vedla Litva, která vykázala dvouprocentní pokles produkce. 

V meziročním srovnání se průmyslová výroba v eurozóně snížila o 0,4 procenta, ačkoliv analytici očekávali propad o 0,8 procenta. Meziroční pokles produkce zaznamenaly všechny tři největší ekonomiky eurozóny, tedy Německo, Francie a Itálie. 

Eurozóna se předloni vymanila ze své nejdelší hospodářské recese, která trvala rok a půl. Oživení ekonomiky však zůstává křehké a podle mnoha investorů je zapotřebí, aby ho Evropská centrální banka (ECB) podpořila rozsáhlými nákupy vládních dluhopisů. 

Newsletter