Včerejší komentář viceguvernéra Fedu Claridy o taperingu a načasování zvýšení sazeb podpořil dolar a americké tržní sazby, včetně těch reálných. Euro se proti dolaru obchoduje na 1,1830 EURUSD. ČNB dnes zvýší sazby a představí novou prognózu. Rizikem silnější koruny je rychlejší úroková normalizace. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

Průmysl v eurozóně pokračuje v poklesu

Průmyslová výroba v eurozóně se v září meziměsíčně snížila o 0,3 procenta po srpnovém propadu o 0,4 procenta. Oznámil to dnes evropský statistický úřad Eurostat. Analytici přitom v anketě agentury Reuters očekávali výraznější zpomalení tempa poklesu, a to na 0,1 procenta.

V celé Evropské unii v září pokles průmyslové produkce zvolnil na 0,1 procenta ze srpnových 0,2 procenta. V České republice výroba v září meziměsíčně o 2,6 procenta vzrostla, zatímco v srpnu se o 4,6 procenta snížila. Údaje o zářijovém vývoji českého průmyslu zveřejnil minulý týden Český statistický úřad.

Za překvapivě silným poklesem produkce v eurozóně stál výrazný propad výroby spotřebního zboží, který signalizuje slabou poptávku domácností. Spotřebitelská důvěra v eurozóně podle údajů Evropské komise v říjnu podruhé za sebou klesla, a dostala se tak na nejnižší úroveň za posledních devět měsíců.

Evropská komise ale minulý týden předpověděla, že ekonomika eurozóny letos vzroste o 1,6 procenta. Zlepšila tak svou předchozí prognózu, která celoroční hospodářský růst odhadovala pouze na 1,5 procenta.

Newsletter