Průmysl v Evropě slábne, nemilé prvenství má ČR

Průmyslová výroba v eurozóně klesla v srpnu ve srovnání s předešlým měsícem o 0,5 procenta po červencovém nárůstu o 0,8 procenta. Oznámil to dnes evropský statistický úřad Eurostat. Průmyslová výroba se vrátila k poklesu i v celé Evropské unii, kde se snížila o 0,3 procenta po červencovém nárůstu o 0,4 procenta. Ze států osmadvacítky se výroba nejvíce snížila v České republice.

Na meziměsíčním poklesu se v obou blocích nejvíce podílela nižší produkce energií. Ta v předešlém měsíci přitom rostla a přispěla ke zvýšení celkové průmyslové produkce v zemích platících eurem i ve státech osmadvacítky.

Výroba zboží dlouhodobé spotřeby jako auta či chladničky naopak v srpnu rostla rychleji než v předešlém měsíci. V eurozóně stoupla i výroba meziproduktů, které se používají při výrobě konečného produktu.

Největší meziměsíční pokles produkce z členských států EU zaznamenala Česká republika (-4,3 procenta), Chorvatsko (-4,1 procenta) a Litva (-3,5 procenta). Nejvíce se výroba oproti předešlému měsíci zvýšila ve Švédsku (4,0 procenta), v Řecku (3,9 procenta) a v Dánsku a ve Francii (shodně 1,6 procenta).

Newsletter