Průmyslová aktivita v USA je nejníž za dva roky

Tempo růstu aktivity v americkém zpracovatelském sektoru se v srpnu zpomalilo na nejnižší úroveň za více než dva roky. Prudce se zhoršil klíčový ukazatel nových zakázek, který předznamenává budoucí vývoj v sektoru, sdělil dnes Institut nákupních manažerů (ISM).

Celkový index aktivity zpracovatelského sektoru klesl na 51,1 bodu z červencové hodnoty 52,7 bodu a klesl na minimum od května 2013. Analytici dotázaní agenturou Reuters odhadovali, že ukazatel se sníží jen na 52,6 bodu. Index nadále zůstává nad padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.

Index nových zakázek oslabil z letošního červencového maxima o takřka pět bodů na 51,7 bodu, což bylo rovněž minimum za více než dva roky. Index realizovaných cen klesl o pět bodů na 39 bodů, ukazatel zaměstnanosti se snížil o 0,5 na 51,2 bodu a index cen dovozů stoupl na minimum od ledna 2013.

Příznivé byly naopak dnešní údaje o vývoji ve stavebním sektoru. Stavební výdaje v červenci vzrostly o 0,7 procenta na nejvyšší úroveň za více než než sedm let. Silný růst zaznamenaly zejména soukromé investice. Stavební výdaje v USA rostou už osm měsíců po sobě a v meziročním srovnání byly v červenci vyšší o 13,7 procenta.

Celková průmyslová výroba ve Spojených státech vzrostla v červenci proti předešlému měsíci o 0,6 procenta a zaznamenala nejsilnější nárůst za osm měsíců. Dopomohl k tomu zejména automobilový průmysl, jehož produkce se zvýšila o více než deset procent.

Ekonomika Spojených států ve druhém čtvrtletí zrychlila celoročně přepočtené tempo růstu na 3,7 procenta po růstu o 0,6 procenta v předešlém kvartálu. Zaznamenala tak nejvýraznější nárůst od loňského léta.

Newsletter