Průmyslová výroba v eurozóně i v celé EU v říjnu oživila

Průmyslová výroba v eurozóně stoupla v říjnu o 0,6 procenta po zářijovém propadu o 0,3 procenta, což je více, než se čekalo. Za nárůstem stojí mimo jiné vyšší produkce spotřebního zboží jako chladniček či aut. Ukázaly to dnešní údaje evropského statistického úřadu Eurostat.

Ekonomové v průzkumu agentury Reuters očekávali méně výrazný nárůst produkce, a to na 0,3 procenta. K růstu nejvíce přispěla produkce zboží dlouhodobé spotřeby, která byla oproti září vyšší o 1,8 procenta. Produkce kapitálových statků, které slouží k další výrobě, se zvýšila o 1,4 procenta. Vyšší byla i produkce energií a zboží krátkodobé spotřeby, jako je jídlo či toaletní potřeby. Jediný pokles nastal v kategorii meziproduktů, které slouží k výrobě dalšího zboží.

V celé Evropské unii se průmyslová výroba zvýšila o 0,5 procenta. V České republice výroba v říjnu meziměsíčně stoupla o 1,5 procenta, a zpomalila tak růst ze zářijových 2,5 procenta. Meziroční růst průmyslové produkce v ČR ovšem v říjnu zrychlil na 6,4 procenta po zářijovém růstu o 3,5 procenta, ukazují také data Eurostatu.

Newsletter