Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Průmyslová výroba v USA klesla v květnu pátý měsíc po sobě

Průmyslová výroba ve Spojených státech v květnu nečekaně pokračovala v poklesu a ztrácela už pátý měsíc po sobě. Proti předešlému měsíci se celková produkce snížila o 0,2 procenta a stejným tempem oslabil výkon zpracovatelského průmyslu. Plyne to z údajů, které dnes zveřejnila tamní centrální banka (Fed). Čísla potvrzují, že slabý zpracovatelský a těžařský průmysl zůstávají výraznou brzdou růstu největší světové ekonomiky. 

Ekonomové oslovení agenturou Reuters v průměru odhadli, že celková produkce stoupne o 0,2 procenta. V dubnu se podle zpřesněných dat snížila o 0,5 procenta. V meziročním srovnání byla průmyslová výroba v květnu stále ještě vyšší o 1,4 procenta. 

Zpracovatelský průmysl, který je do značné míry zaměřen na vývoz, už řadu měsíců podkopává silný kurz dolaru. Výkon sektoru těžby ropy a plynu sráží propad investic, který je důsledkem výrazného poklesu světových cen ropy za poslední rok. 

Těžba ropy a plynu se snížila o 7,9 procenta a tempo poklesu poprvé od počátku roku sestoupilo do jednociferných čísel. Celkově klesl výkon sektoru těžby surovin o 0,3 procenta. Produkce podniků síťových služeb, jako jsou elektrárny, plynárny a vodárny, se díky teplému počasí a zvýšeným nárokům na klimatizaci zvýšila o 0,2 procenta. 

Americká ekonomika v prvním čtvrtletí zaznamenala v přepočtu na celý rok pokles o 0,7 procenta. Stejně jako o rok dříve se na ní výrazně podepsalo nepříznivé zimní počasí, k němu se ale přidal negativní vliv silného kurzu dolaru na obchodní bilanci a pokles investic do těžby ropy. Tyto dva faktory přetrvávají i v tomto čtvrtletí, analytici tak vesměs očekávají pouze mírné oživení. 

Newsletter