Průmyslová výroba v USA v září klesla podruhé za sebou

Průmyslová výroba ve Spojených státech v září klesla druhý měsíc po sobě a proti předešlému měsíci se snížila o 0,2 procenta. Přispěl k tomu zejména útlum v sektoru těžby ropy a plynu, který reaguje na obnovený pokles cen. Dnešní údaje americké centrální banky (Fed) potvrzují oslabování největší ekonomiky světa.

Pokles produkce odpovídal očekávání ekonomů dotázaných agenturou Reuters. V srpnu klesla celková produkce o 0,1 procenta. V meziročním srovnání byla průmyslová výroba vyšší už jen o 0,4 procenta.

Produkce zpracovatelského průmyslu se snížila o 0,1 procenta po poklesu o 0,4 procenta v předešlém měsíci, kdy ji srazil propad automobilové produkce. Zpracovatelský sektor oslabuje zejména silný dolar, který podkopává vývoz.

Těžba surovin klesla proti srpnu o dvě procenta, z toho dobývání ropy a plynu se propadlo o čtyři procenta. Produkce podniků síťových služeb, jako jsou elektrárny, plynárny a vodárny, se naopak zvýšila o 1,3 procenta.

Ekonomika Spojených států ve druhém čtvrtletí zrychlila celoročně přepočtené tempo růstu na 3,9 procenta a zaznamenala nejvýraznější nárůst od loňského léta. Ve třetím čtvrtletí ale ekonomové čekají výrazné zpomalení, což kromě nepříznivého vývoje v průmyslu naznačují zprávy z trhu práce, zahraničního obchodu i maloobchodu.

Newsletter