Průmyslová výroba v USA vzrostla nejsilněji za osm měsíců

Průmyslová výroba ve Spojených státech vzrostla v červenci proti předešlému měsíci o 0,6 procenta a zaznamenala nejsilnější nárůst za osm měsíců. Dopomohl k tomu zejména prudký růst produkce automobilového průmyslu. Plyne to z dnešního sdělení americké centrální banky (Fed).

Ekonomové dotázaní agenturou Reuters čekali zvýšení produkce jen o 0,3 procenta, v červnu se výroba zvýšila o 0,1 procenta. V meziročním srovnání byla průmyslová produkce vyšší o 1,3 procenta.

Zpracovatelský průmysl vykázal růst o 0,8 procenta, z toho automobilová výroba po červnovém poklesu vyskočila o 10,6 procenta. Produkce těžebního průmyslu stoupla o 0,2 procenta, zatímco produkce podniků síťových služeb, jako jsou elektrárny, plynárny a vodárny, o jedno procento klesla.

Ekonomika Spojených států ve druhém čtvrtletí zrychlila podle prvních odhadů tempo růstu na 2,3 procenta po výkonu 0,6 procenta v předešlém kvartálu. Největší světové ekonomice pomohlo oživení zahraničního obchodu a spotřebitelských výdajů. Dnešní údaje podle analytiků signalizují příznivý vývoj ve třetím čtvrtletí a naznačují, že výrobci se adaptují na silný kurz dolaru a pokles investic do těžby ropy.

Newsletter