Průmyslové ceny v eurozóně pokračují v poklesu

Prosincovému poklesu spotřebitelských cen v eurozóně předcházel listopadový pokles cen ve výrobě. Index PPI předminulý měsíc klesl v meziměsíčním srovnání (znovu) o 0,3 %, navzdory očekávání jen těsného poklesu o 0,1 %. V meziročním srovnání výrobní ceny prohloubily propad na 1,6% tempo z -1,3 % v říjnu, přičemž analytici (konsensus Bloomberg) předpovídali pokles o 1,4 %.

Eurozóna v deflaci přivolává zásah ECB

Včera byl zveřejněn vývoj CPI, podle něhož je eurozóna po více jak pěti letech v deflaci – spotřebitelské ceny v prosinci meziročně klesly o 0,2 procenta. Šéf ECB Mario Draghi začátkem roku řekl, že nelze vyloučit roztočení deflační spirály, včerejší statistika je (spolu s tou dnešní) dalším z podpůrných signálů brzkého zásahu ECB v podobě QE. 

Viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík včera uvedl, že deflace v eurozóně zvýraznila riziko také pro Českou národní banku a její 2% inflační cíl. Koruna reagovala oslabením, v němž pokračuje také dnes na 27,90 EURCZK (denní minimum 27,9958). Dovážené deflační tlaky podle Tomšíka mohou stlačit křehký růst zahraniční poptávky, což v konečném důsledku může negativně ovlivnit poptávku domácí.

Korunu sráží strašák deflace. Tomšík hovoří o riziku

Newsletter