Dolar pod výprodejním tlakem. Oslabuje v dolarovém indexu i proti euru a procyklickým měnám. Polský zlotý drží ztrátu, nehledě na posilující euro proti dolaru. Koruna se posunula pod dnešní otevírací cenu směrem k 25,90 za euro, v mírném zisku je i maďarský forint.

Průzkum analytiků Fidelity International 2020: Zlomový rok pro ESG

Průzkum analytiků Fidelity International 2020 ukazuje, že celosvětově jsou firmy v bodu zlomu. Již chápou, že zohledňování faktorů, jako je ochrana životního prostředí, podnikové řízení a sociální otázky (ESG – Environmental, Social and Governance factors), není jen správná věc, nýbrž také dobrý business.

Každoroční průzkum globálního týmu analytiků Fidelity Int., který shromáždil data z více než 15 000 individuálních schůzek ve firmách a byl prováděn bottom-up (zdola nahoru), ukázal, že podle 90 procent analytiků Fidelity se společnosti zaměřují o 70 procent více na ESG než v roce 2019. Po zřetelném zvýšení veřejného povědomí o klimatických změnách a reformách ve firmách lze vidět změny ve většině sektorů a ve všech oblastech, včetně těch oblastí, kde zájem o ESG dříve stagnoval nebo byl na poklesu.

Po správné předpovědi, že v roce 2019 skončí synchronizovaný růst, ale nenastane recese, se letos analytici Fidelity domnívají, že se podnikatelské prostředí zlepší, ale jen mírně a pomalejším tempem. Zdá se, že recese byla opět oddálena, alespoň do roku 2021, a to díky nízkým úrokovým sazbám, oživujícímu globálnímu obchodu a stále silnému spotřebiteli. Jen 36 procent analytiků hlásí, že jejich společnosti se připravují na konec cyklu, což je o 49 procent méně než před rokem. Analytici Fidelity předpovídají klidnějších 12 měsíců pro korporátní fundamentální faktory, přestože geopolitická rizika přetrvávají a úplný dopad koronaviru je stále neznámý.

Newsletter