Průzkum: Britské firmy kvůli brexitu omezují své investiční plány

Přední britské podniky jsou po červnovém rozhodnutí tamních voličů opustit Evropskou unii sužovány pochybnostmi ohledně dalšího vývoje a omezují své investiční plány. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti Deloitte.

Zhruba 82 procent finančních ředitelů velkých britských podniků podle průzkumu počítá v příštím roce s omezováním kapitálových výdajů. To představuje nejvyšší zaznamenanou úroveň a prudký nárůst z 34 procent v prvním čtvrtletí, upozorňuje Delloitte.

„Vnímání nejistoty se dostalo na úrovně, jež byly naposledy spojené s krizí eura před pěti lety,“ uvedl hlavní ekonom společnosti Deloitte Ian Stewart. „Nárůst nejistoty má toxický vliv na podnikatelskou náladu. Optimismus se dostal nejníže od zahájení průzkumů v roce 2007. Sestoupil dokonce pod úroveň z doby krachu (americké investiční banky) Lehman (Brothers) koncem roku 2008,“ dodal.

Více než dvě třetiny finančních ředitelů se nyní podle průzkumu domnívají, že odchod z EU v dlouhodobém horizontu poškodí podnikatelské prostředí v Británii. Přes 80 procent z nich předpokládá, že jejich podniky omezí tempo přijímání nových zaměstnanců.

Nejnovější výsledky průzkumu jsou podle agentury Reuters jednou z prvních jasných známek toho, že červnové referendum zasáhlo podnikatelskou důvěru v Británii, a potvrzují názor britské centrální banky, podle které domácí ekonomiku čeká brzké ochabnutí.

Centrální banka minulý týden překvapila finanční trhy, když nepodpořila ekonomiku snížením úrokových sazeb. Její hlavní ekonom Andy Haldane nicméně uvedl, že příští měsíc bude zapotřebí uvolnění měnové politiky, které by zmírnilo předpokládané zpomalení hospodářského růstu.

Newsletter