Revize HDP ČR za 4Q 2020 ukázala mezikvartální i meziroční zlepšení. Koruna díky nad očekávání lepším číslům posiluje pod 26,20 za euro. Zbytek regionu ve ztrátě, ovšem postupně ji snižuje. Asijské obchodování potvrdilo trvající převahu dolaru. Americká měna v zisku proti procyklickým měnám i euru.

Průzkum: Ceny mobilů i notebooků letos klesají

Průměrná cena mobilního telefonu v tuzemských e-shopech klesla letos za první pololetí o devět procent na 6390 korun. Ceny notebooků a tabletů na začátku roku rostly, poté se ale trend obrátil. Za prvních šest měsíců roku tak průměrná cena v této kategorii klesla o šest procent na 15.000 korun. Vyplývá to z výsledků měření společnosti Karsa Technologies, která analyzuje ceny zboží v e-shopech.

Ceny mobilů prudce padaly zejména v lednu a únoru v době povánočních slev. Klesající trend ale bylo možné registrovat během celého pololetí. Červnová průměrná cena v e-shopech byla o 616 korun nižší proti lednové, která byla po vánočních svátcích ještě na hodnotě převyšující 7000 korun.

Zlevnily také paměťové karty. Jejich průměrná cena v lednu činila 3685 korun, v červnu to bylo již 2703 korun. Zatímco ceny paměťových karet a mobilů klesaly v prvním pololetí prakticky rovnoměrně, výkyvy cen bylo možné registrovat v případě tabletů a notebooků. V této kategorii byla v lednu průměrná cena 15.972 korun.

„Cena tohoto zboží ale dosáhla svého maxima v květnu, kdy se vyšplhala na 16.152 korun. Pak ale ceny začaly prudce klesat, až se ustálily na průměrných 15000 korunách,“ uvedl ředitel společnosti Karsa Michal Ježek.

V první polovině letošního roku se do cen elektroniky promítl silný kurz amerického dolaru. Po zpevnění k hodnotám 26 korun se nyní americká měna obchoduje za 23,50 korun, tedy poblíž nejslabších úrovní od začátku roku. Elektronika prochází neustále cenovou erozí, kdy na trh průběžně přicházejí lepší a levnější modely a ceny těch starších klesají. Mezi výrobci elektroniky také panuje velká konkurence, která tlačí ceny dolů.

Newsletter