Průzkum: Češi si nyní více čtou i podmínky v úvěrových smlouvách

Češi si nyní více čtou podmínky v úvěrových smlouvách, ale nepojišťují se proti neschopnosti splácet. Peníze si půjčují na základě osobního přístupu úvěrových firem a výše RPSN (roční procentní sazba nákladů). Vyplývá to z průzkumu, který si nechala zpracovat společnost Fair Credit a zúčastnilo se ho přes tisíc respondentů.

„Rozhodující faktor při výběru vhodné půjčky je osobní přístup úvěrové společnosti (36 procent) a v těsném závěsu je cena úvěru vyjádřená v RPSN (21 procent),“ uvedl obchodní ředitel Fair Creditu Tomáš Konvička. Důležitými ohledy jsou také reputace firmy (18 procent), rychlost získání peněz (13 procent) a doporučení od známého (12 procent).

Průzkum rovněž zkoumal, jakou dobu tráví spotřebitel nad přečtením smlouvy. Na 83 procent dotázaných uvedlo, že si pečlivě prostudují všechny náležitosti a teprve potom smlouvu podepíšou. Zbylá tři procenta smlouvu vůbec nečte a 14 procent čte smlouvu částečně či ji rychle „projedou“ očima. „Jsem rád, že si Češi pročítají důkladně smlouvy. Obrací se trend, kdy tomu bylo přesně naopak. Velký kus práce zde udělaly neziskové poradny a nejrůznější finanční portály svojí osvětou k finanční gramotnosti, jak uvádí průzkum,“ dodal Konvička.

Pojištění proti neschopnosti splácet existuje na českém trhu už několik let, ale jen 31 procent dotázaných takové pojištění má. Další třetina (33 procent) o pojištění ví, ale pojistit se nechtěla a zbývajících 36 procent o pojištění ani neví. Kdo si sjedná toto pojištění, pojišťovna za něj v případě splnění podmínek platí měsíční splátky nebo vyplatí denní dávku ve stanovené výši.

Newsletter