Průzkum: Čeští podnikatelé se více zadlužují, splácejí ale lépe

Čeští podnikatelé získali ke konci října 2015 o 131 procent více úvěrů pro podnikatelské účely než v předchozím období. Navíc u nich klesl podíl nesplácených úvěrů o více než 60 procent pod pět procent. Vyplývá to z celorepublikového průzkumu, který si nechalo zpracovat ANO spořitelní družstvo a jehož se zúčastnilo téměř 300 firem z ČR.

„Tento vývoj ukazuje na velmi příznivou situaci, kdy firmy mají opět dostatek peněz na splácení svých závazků,“ uvedl předseda představenstva ANO spořitelního družstva Petr Illetško.

Nejčastěji čeští podnikatelé potřebují úvěry na provozní záležitosti (40 procent), což je téměř dvojnásobný růst proti roku 2014. Z 31 procent jsou úvěry používány na investice, šest procent podnikatelů jimi financuje developerské projekty, osm procent je určeno na podnikatelskou hypotéku a 15 procent jsou konsolidace a neúčelové firemní úvěry typu americká hypotéka.

Nejvíce přitom narostly úvěry krátkodobé do jednoho roku, a to dvojnásobně. Na úkor jednoletých úvěrů klesly střednědobé a dlouhodobé úvěry. „V dlouhodobém horizontu živnostníci finanční prostředky na provoz a investice mají, scházejí jim však okamžité peníze, které však jsou schopni velmi dobře splácet,“ dodal Illetško.

Nejvíce firem, které žádají o úvěry, jsou podnikatelé ze zpracovatelského průmyslu, velkoobchodu a maloobchodu, realitního a developerského trhu a stavebnictví.

Newsletter