Průzkum: Důvěra firem v Rusko prudce roste

Ruská ekonomika se zřejmě dostala z nejhoršího v první polovině letošního roku, ve střední a východní Evropě je ekonomická situace takřka beze změn. Vyplývá to z pravidelného globálního výzkumu ekonomických podmínek ACCA (Asociace certifikovaných účetních) a IMA (Institut manažerských účetních). Sběr dat se uskutečnil začátkem června mezi 950 respondenty z řad členů ACCA a IMA po celém světě, včetně stovky finančních ředitelů velkých společností.

Firmy zapojené do průzkumu ohlásily v letošním 2. čtvrtletí prudký nárůst důvěry v Rusko, a to v souvislosti s přechodným nárůstem cen ropy, jenž pomohl také hodnotě rublu. Ačkoli se průzkumy shodují na tom, že spotřebitelská důvěra se proti počátku roku 2015 zvýšila, mluvit o skutečném zotavení Ruska je předčasné. Krátce před ukončením průzkumu byly totiž prodlouženy sankce EU a uzavřená dohoda mezi Organizací spojených národů a Íránem pak způsobila spirálovitý pokles cen ropy.

Střední a východní Evropa se jako celek nachází proti Rusku ve stabilnější situaci. Trvalé zlepšování situace v západní Evropě pomohlo především zemím s takzvanými nearshoringovými centry (nearshoring je jeden ze způsobů outsourcingu, fungující na mezinárodní bázi), mezi které patří například Maďarsko.

Z globálního hlediska prochází ekonomika těžkým, nestálým obdobím plným velkých adaptačních změn. Jen ve druhém čtvrtletí 2015 došlo k neúspěšnému zvýšení ceny ropy, několika očekávaným i neočekávaným snížení sazeb ze strany centrálních bank, oživení spotřebitelské nálady v západním světě a pádu burzy v Číně.

Oslabení důvěry lze dát do souvislosti se situací největších světových ekonomik. Mnohé firmy v USA v prvním čtvrtletí roku zasáhly silné sněhové bouře, výpadky v provozu přístavů a důsledky plynoucí ze silného postavení dolaru. Proti tomu Čína čelila zpomalování ekonomiky v prvním čtvrtletí a přehřátí akciového trhu ve čtvrtletí druhém. Právě zpomalení ekonomiky v Číně je faktor, který zasáhne hlavní světové vývozce komodit nejsilněji.

Téměř polovina účastníků průzkumu očekává, že vládní výdaje se v průběhu dalších pěti let zvýší, 35 procent respondentů je přesvědčeno o opaku. Firmy nejistou ekonomickou situaci neustále řeší urychleným snižováním počtu zaměstnanců. V uplynulém čtvrtletí 41 procent firem propouštělo nebo alespoň pozastavilo nábor nových zaměstnanců. To je skoro dvakrát tolik než počet firem, jež ve stejném období nové lidi přijímaly. Největším problémem z globálního hlediska bylo zvyšování nákladů, jejíchž dopadů se obávalo 46 procent respondentů.

„Čína je od globální finanční krize v roce 2008 považována za motor světové ekonomiky. Avšak obnovená stabilizace pevných základů ekonomik USA a západní Evropy opět ukazuje jako tahouna poptávky západní spotřebitele. Podíváme-li se na další čtvrtletí, podnikatelská důvěra by měla v důsledku příznivých ekonomických zpráv z USA a Číny stoupat. Stále je ovšem ve hře značný počet faktorů, které mohou situaci ovlivnit,“ uvedla Faye Chuaová z ACCA.

Ve druhé polovině roku 2015 mohou mít podle ní obrovský dopad na podnikatelskou důvěru výsledky schůzky členů OPEC týkající se omezení těžby ropy, to, jak se indickému premiérovi Nárendru Módímu povede zavádět reformy, stejně jako pokračující jednání mezi Řeckem a zbytkem eurozóny.

Newsletter