Průzkum: Novoroční předsevzetí? Co chtějí ženy a co muži?

V lednu začne novoroční předsevzetí plnit třetina Čechů. Nejčastějším předsevzetím mezi ženami bude více cvičit, u mužů půjde o narovnání osobních vztahů. V minulosti si už plnění novoročních předsevzetí vyzkoušely přes dvě třetiny z nás, čtyři z deseti to však vzdali už během ledna. Zbavení se zlozvyků, které měsíčně stojí do 2 000 korun, jsou rovněž častým novoročním předsevzetím, vyplývá z prosincového průzkumu Equa bank.

Zlozvyky jako jsou kouření, alkohol, nezdravé jídlo nebo také zbytečné nakupování nás nejčastěji stojí až 2 000 korun měsíčně. I proto se Češi často uchylují k novoročním předsevzetím. Téměř polovina z nás si dává předsevzetí kvůli úspoře peněz. Zdraví je přitom až druhým důvodem, to uvádí 44 procent Čechů. Osobní důvody, aby se lidé cítili lépe, přitom zmiňuje pouze každý čtvrtý.

„Přestat se zlozvyky, které navíc mohou být finančně nákladné, je pro lidi obecně velmi těžké. Proto si často dáváme předsevzetí, že v novém roce se nám to konečně podaří. Téměř každý pátý se už přitom kvůli svému zlozvyku dostal do finanční tísně, i přesto se ho většinou nedokáže vzdát. Víc než třetina jej dokáže omezit, zbytek respondentů raději šetří v jiných oblastech, nebo si dokonce vypůjčí peníze jinde. Každý pátý to řeší hledáním dalšího zdroje příjmu, například brigádou,“ říká Jakub Pavel, ředitel retailového bankovnictví Equa bank.

Právě proto se novoroční předsevzetí každý rok opakují. Téměř pětina Čechů se svého zlozvyku snažila zbavit už více než pětkrát. „Lidé se na začátku nového roku mají tendenci přeceňovat, nastaví si příliš mnoho předsevzetí nebo chtějí radikální změnu. Sedm z deseti respondentů neuspělo právě z tohoto důvodu. Lidé, kterým se předsevzetí podařilo dodržet, se ale shodli, že je to ještě lepší pocit, než očekávali,“ dodává Pavel.

Nejčastěji si Češi dávají předsevzetí, která se týkají sportu, vztahů, zdravého jídla, hubnutí, osobního rozvoje a studia, financí  a práce. V hlavním městě se tři čtvrtiny předsevzetí budou týkat sportu a cvičení, na Moravě naopak vede osobní rozvoj a vzdělávání.

Newsletter