Průzkum: Peníze a knížky nepůjčujte, nebo se s nimi raději rozlučte

S půjčováním věcí našim blízkým máme v Česku dobrou zkušenost. Devět z deseti Čechů potvrzuje, že jim jejich blízcí půjčené věci opět vrací. A pokud si oni sami něco od rodiny a přátel půjčují, snaží se vrátit vše v pořádku a včas, nebo i dříve, než slíbili. Vyplývá to z nedávného průzkumu Sberbank. Existují však věci, které si bohužel ani mezi nejbližšími včas nevracíme. Patří mezi ně peníze, knihy a krabičky na jídlo. Finance přitom nevrací 12 % z dlužníků v rodině nebo mezi známými.

Důvěra je základ

Asi nikoho nepřekvapí, že vzájemná důvěra mezi věřitelem a dlužníkem je při půjčování věcí velmi důležitá pro 94 % Čechů. Jak ukazuje průzkum Sberbank, potřeba důvěry zároveň roste spolu s dosaženým vzděláním. Za důležitou až velmi důležitou ji považuje 88 % lidí se základním vzděláním, vysokoškoláků pak dokonce 99 %. „Bez důvěry se půjčování neobejde. Určitá míra prověřování schopnosti věc nebo peníze včas vrátit je dokonce často nezbytná, pokud nechceme dotyčnému věc vysloveně darovat,“ upozorňuje mluvčí Sberbank Radka Černá.

Našim blízkým věci vracíme včas, ale…

Je proto potěšující, že s půjčováním věcí našim blízkým máme spíše dobrou zkušenost. Blízcí lidé nám v 90 % případů vrací naše věci ve slíbeném termínu, 47 % z nich dokonce v předstihu. Každý druhý Čech (55 %) také tvrdí, že mu jeho blízcí vždy vrátí všechno, co jim půjčil. Ostatní (45 %) mají horší zkušenost a už se jim někdy stalo, že své věci už zpět nedostali. Jedná se zejména o peníze, knihy a krabičky na jídlo. Ty je proto vhodné půjčovat jen tehdy, pokud osobě skutečně věříme, nebo nám na předmětu výpůjčky nezáleží. Třetí možností je postupovat jako paní Monika z Ostravy, která v průzkumu uvedla: „Blízcí vědí, že jim své věci ráda půjčím. Zároveň si ale píši, co jsem komu půjčila, a po určité době se připomenu. Když mi danou věc nevrátí, vím, že mu už nikdy nic nepůjčím.“

Zdroj: Sberbank
Zdroj: Sberbank

Lepší cukr než bič

Pro některé je poctivé a včasné plnění závazků samozřejmostí. Podle dvou pětin (38 %) dotázaných ale dokonce zasluhuje odměnu. Zajímavé je, že názory na tento postup se regionálně liší. Odměny za poctivost schvaluje téměř polovina Moravanů (46 %), ale jen třetina Čechů (33 %). Využití cukru místo biče ve vztahu věřitel-dlužník schvalují častěji také starší lidé. Těm dávají za pravdu i některé bankovní instituce. „Osvědčilo se nám klienty motivovat k řádnému splácení úvěrů výhodnějším úrokem, který je nyní například u půjček ve výši 2,77 % ročně. Odměny zkrátka fungují lépe než pokuty,“ sdílí zkušenosti Radka Černá ze Sberbank a uzavírá: „Proto až příště někdo splní svůj slib dříve nebo tak, jak slíbil, zkuste ho za jeho poctivost ocenit. Ať už slovně, nebo třeba pozváním na kávu. Váš vztah to posílí a dlužník si dá i příště záležet, aby závazky vůči vám skutečně splnil.“

 

O průzkumu Postoje a zkušenosti Čechů s půjčováním od Sberbank

Kvantitativní výzkum z února 2021 provedený společností Ipsos analyzuje vztah a zkušenosti české populace k půjčování věcí a peněz svým blízkými. Mapuje také postoje Čechů k finančním půjčkám. Proběhl prostřednictvím dotazování ekonomicky aktivních respondentů ve věku 18-60 let, včetně studentů a nezaměstnaných. V průzkumu byly rovnoměrně zastoupené věkové skupiny, region, pohlaví. Účastnilo se jej 525 respondentů.

Sberbank CZ, a.s.

Sberbank CZ se svými finančními produkty a službami zaměřuje na retailové klienty, malé a střední firmy a velké společnosti. Její základní hodnotou je co nejvyšší spokojenost klientů. Zakládá si na férovém přístupu a vstřícných službách. Dlouhodobě rozvíjí program FÉR produktů s jasnými cenami a podmínkami. V rámci firemního bankovnictví má Sberbank CZ vedle nabídky běžných bankovních produktů silnou pozici v oblasti devizových operací, strukturovaného a exportního financování. Na českém trhu působí Sberbank CZ od roku 1993, od 1. ledna 1997 jako samostatná akciová společnost. Jejím majoritním vlastníkem je Sberbank Europe AG se sídlem ve Vídni.

 

Newsletter