Dolar se po ziskovém začátku týdne dostal pod tlak. Dolarový index klesl po hranici 90,7 bodů, euro proti dolaru sílí nad 1,2100 EURUSD. Tlaky na slabší dolar podporují procyklické měny. V zisku jsou i měny regionu. Koruna se obchoduje pod 26,15 za euro.

Průzkum: Polovina lidí má problémy s většími výdaji

Zhruba každý desátý Čech (12 procent) je v natolik dobré finanční situaci, že si může dovolit spoření. O málo více než polovina obyvatel má sice dostatek peněz pro běžné hospodaření, ale větší výdaje jim způsobují problémy. Vyplývá to z průzkumu Millward Brown pro společnost KRUK, která se zaměřuje na správu pohledávek. Výsledky průzkumu má ČTK k dispozici.

Úvěr splácí téměř polovina (44 procent) Čechů, pětina (18 procent) má pohledávky po splatnosti. Nejčastěji jde o splacení bankovních půjček, peníze půjčené od rodiny a nezaplacené účty za mobilní telefon.

Přibližně 60 procent Čechů o sobě říká, že má základní úroveň znalostí v oblasti financí, orientuje se v nabídkách bank i ostatních finančních institucí, nemá však znalosti o konkrétních finančních produktech.

Celkem 51 procent Čechů hodnotí svou finanční situaci jako střední, má dost peněz pro běžné hospodaření, ale větší výdaje těmto lidem způsobují problémy. Zhruba 13 procentům obyvatel ČR často dojdou peníze před koncem měsíce a nemají dostatek financí ani na pokrytí základních potřeb.

Na 44 procent obyvatel ČR přiznává, že se v minulosti dostalo do prodlení s platbou. Celkem 63 procent Čechů preferuje v případě problémů se splácením dohodu s věřitelem, 19 procent ale za nejúčinnější řešení považuje vyhýbat se kontaktu s věřitelem.

„Češi jsou relativně hodně zadlužení, ale zároveň umí s dluhy žít a snaží se dostát svým závazkům. Pokud to není z jejich současného příjmu možné, použijí na splátky své úspory, snaží se s věřiteli dohodnout a až ve třetí řadě vyhledají pomoc rodiny. Nejčastěji se přitom na rodinu obracejí především mladší dlužníci,“ uvedla tisková mluvčí KRUK Markéta Kolářová.

Lidé, kteří nejsou schopni splácet své závazky, se mohou 14. až 16. listopadu v rámci Dne bez dluhů zdarma poradit s odborníky, jak řešit svoji finanční situaci. Odborní poradci budou k dispozici na 31 kontaktních místech (pracovištích Úřadu práce ČR) po celé ČR.

Newsletter