Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna testuje 25,30 za euro.

Průzkum: Polovina menších firem se neobává posílení koruny

Zhruba polovina firem se neobává posílení koruny po ukončení devizových intervencí Českou národní bankou, naopak obavu ze silnější měny vyjádřila pětina firem. Třetina se domnívá, že se jich změna nedotkne. Vyplývá to z průzkumu ČSOB v rámci Indexu očekávání trhu mezi 500 malými a středními firmami, které se převážně orientují na český trh.

Z průzkumu dále vyplývá, že téměř 90 procent firem se proti posílení koruny nezajistilo a dvě třetiny firem ani žádná opatření nechystají. Pětina firem zajištění kurzu koruny zvažuje a jen tři procenta jej mají v plánu. Proti posílení koruny je podle průzkumu již zajištěno 13 procent živnostníků a malých a středních firem.

„Dovozci a vývozci by měli věnovat vývoji české koruny na devizových trzích mnohem větší pozornost. Výkyvy a nestabilita měnových trhů mohou nepřipravené firmy a podnikatele, zejména ty, kteří pracují s nižšími maržemi, přivést do svízelné situace, v krajním případě i existenčně ohrozit,“ uvedl výkonný ředitel Firemního bankovnictví ČSOB Petr Manda.

Průzkum ČSOB provedla mezi firmami, které se z 85 procent orientují na domácí trh a většina jich má do deseti zaměstnanců.

Kurz koruny bezprostředně po ukončení intervencí může podle odhadů analytiků při extrémních výkyvech posílit k hranici 26 korun za euro. Vyloučit ale podle ekonomů nejde i krátkodobé oslabení až k 29 Kč/EUR. Dlouhodoběji by ovšem měla česká měna posilovat. Na konci roku by mohla být mezi 25,50 až 26,30 Kč/EUR.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok minulý čtvrtek uvedl, že banka může ukončit devizové intervence od dubna kdykoliv.

Newsletter