Průzkum pro ČT: O tom, že ČNB ukončila intervence, ví 45 % Čechů

AKTUALIZOVÁNO – Podle více než poloviny Čechů přinesly devizové intervence ČNB dražší dovoz některého zboží, ale také podporu vývozu českého zboží do zahraničí. K lepším výsledkům české ekonomiky ale přispělo cílené oslabování koruny podle 43 procent respondentů. Ukázal to průzkum, který zpracovala agentura Kantar TNS v rámci projektu Trendy Česka pro Českou televizi.

Průzkum, jehož dotazování probíhalo až v druhé polovině dubna, ukázal, že řada lidí o ukončení intervencí vůbec neví. Pouze 45 procent uvedlo, že ČNB už ukončila oslabování koruny. Naopak 17 procent lidí uvedlo, že zvláštní režim stále probíhá, ale brzy by mohl skončit. Dalších osm procent lidí pak řeklo, že intervence ČNB neplánuje ukončit ani v blízké době. Pětina lidí pak vůbec nevěděla, že centrální banka nějak korunu oslabuje.

O situaci ohledně intervencí ČNB byli více informováni muži, lidé ve věku 45-59 let, vysokoškolsky vzdělaní a částečně také lidé ekonomicky aktivní, především podnikatelé.

Zhruba polovina se domnívala, že oslabování koruny zbytečně prodražilo některé dovážené produkty, na druhou stranu také zmínila, že to podpořilo vývoz zboží do zahraničí. Necelá polovina pak uvedla, že zásah ČNB pomohl firmám udržet některé pracovníky.

Podle 43 procent respondentů pak intervence přispěly k hospodářskému růstu Česka. Tento názor posílil oproti zjištění z října 2014 o 13 procentních bodů. Zlepšení vlastní finanční situace si podle posledního výzkumu spojuje s intervencemi 14 procent lidí.

Newsletter