Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna se obchoduje v pásmu 25,20 až 25,25 za euro.

Průzkum: Řada Evropanů má ekonomickou situaci své země za špatnou

Američané i mnoho Evropanů považuje ekonomickou situaci své země za špatnou. Optimisticky vidí stav své ekonomiky naopak Číňané nebo Indové, ukázal průzkum analytického střediska Pew Research Center. Sondáž se uskutečnila na jaře v 16 zemích světa a její výsledky byly zveřejněny dnes. Mimo jiné se ukázalo, že v Evropě panují značné rozdíly. Česká republika do sondáže zařazena nebyla.

Z vybraných evropských zemí považovala ekonomickou situaci své země za špatnou většina oslovených v Maďarsku, Itálii, Řecku, Španělsku a ve Francii. V Řecku, které čerpá třetí mezinárodní úvěrový program, se jen dvě procenta oslovených domnívala, že jejich ekonomika je v dobré kondici. Ve Francii, což je druhá největší ekonomika eurozóny, to bylo jen 12 a ve Španělsku 13 procent.

Situaci polské ekonomiky vidělo jako dobrou 49 procent oslovených, 46 procent bylo opačného názoru. Vyhraněnější byli v Maďarsku, tamní ekonomika byla v dobrém stavu podle 37 procent respondentů, 62 procent bylo opačného názoru. Británie byla ve svém názoru rozpolcená. Podíl respondentů spokojených se stavem ekonomiky byl stejný jako těch s opačným názorem, shodně 47 procent.

Jako dobrou hodnotila ekonomickou situaci své země většina oslovených v celkem šesti zemích. Největší důvěru měli Číňané, Indové, Švédové a Němci. O něco méně optimisticky se na stav hospodářství dívali v Nizozemsku a v Austrálii.

Ve Spojených státech, které mají největší ekonomiku na světě, vidělo stav hospodářství jako dobrý pouze 44 procent oslovených. V roce 2011, kdy se Spojené státy vzpamatovávaly z hospodářské recese, to však bylo jen 18 procent.

Průzkumu se zúčastnilo 20.132 respondentů v období od 4. dubna do 29. května, tedy ještě před červnovým referendem o vystoupení Británie z EU. Vítězství takzvaného brexitu přechodně otřáslo světovými finančními trhy a vyvolalo nervozitu z možných ekonomických dopadů tohoto rozhodnutí.

Newsletter