Průzkum TNS: Němci chtějí postupně odstavit elektřinu z uhlí

Němci považují uhelné elektrárny pouze za překlenovací technologii, než se podaří dostatečně rozvinout obnovitelné zdroje, a přejí si jejich postupné odstavení. Vyplývá to z průzkumu společnost TNS Emnid. Němcům vadí zejména klimatické dopady provozu elektráren, ale i bourání domů spojené s těžbou hnědého uhlí. Zaznívají proto i hlasy po ukončení činnosti lomů, až se Německo vzdá uhelné elektřiny. 

Německo už dříve rozhodlo, že do roku 2022 odstaví své jaderné elektrárny. Nyní vláda zvažuje zavedení zvláštní daně pro uhelné elektrárny, aby snížila i jejich podíl na energetickém trhu. Jejich výkon by měly nahradit obnovitelné zdroje elektřiny, které v současnosti pokrývají zhruba čtvrtinu německé spotřeby. 

Podle 60 procent Němců je třeba na uhelné elektrárny pohlížet jako na dočasné řešení přechodu od tradičních k obnovitelným zdrojům energie. Podle nich provoz uhelných zdrojů umožňuje udržet ceny elektřiny pro spotřebitele na přijatelné úrovni, než se dostatečně sníží provozní náklady obnovitelných zdrojů a nebude je nutné dotovat. 

Dokonce 81 procent Němců je přesvědčeno, že do roku 2040 se země obejde bez uhelné elektřiny. Rychlejší odstavení uhelných elektráren si umí představit výrazně méně lidí, pro konec jejich provozu k roku 2030 se vyslovilo jen 35 procent dotázaných. 

Němcům na uhelných elektrárnách vadí především ekologická náročnost jejich provozu, protože patří mezi největší producenty emisí oxidu uhličitého (CO2), který podle vědců způsobuje klimatické změny. Protesty se ale konají i proti povrchovým hnědouhelným lomům na východě Německa, protože těžba v nich vede k bourání vesnic. 

Němečtí Zelení přitom vyjádřili obavy, že by ani odklon Německa od uhelné elektřiny nemusel znamenat konec provozu hnědouhelných lomů. České společnosti ČEZ a EPH daly v posledním půl roce najevo, že uvažují o koupi hnědouhelných aktiv, které má v Německu švédská firma Vattenfall, jež má zájem tento majetek prodat. 

„V budoucnu by se tak mohlo východoněmecké uhlí pálit v českých elektrárnách,“ řekl týdeníku Focus saský zemský poslanec za Zelené Gerd Lippold. Podle něj tak hrozí, že se v Německu budou bourat vesnice a bude docházet k vystěhování původních obyvatel, ale přínos z těžby bude mít pouze Česko. 

Newsletter