Průzkum: Tři pct lidí by pro řešení složité situace dala úplatek

Ve složité osobní situaci by tři procenta Čechů byla ochotná předat úplatek pro vyřešení problému. Většina (87 procent) pokládá předání úplatku za nepravděpodobné. Vyplývá to z výsledků průzkumu TNS Aisa pro Českou televizi. Podle socioložky Kristýny Chábové Češi odsuzují korupci mnohem silněji než lidé v dalších postkomunistických zemích a řadí se v tomto pohledu spíše k západním zemím.

Podle Chábové je zajímavé, že tolerantnější ke korupci jsou mladší lidé. „Ale to není specifikum České republiky, to se objevuje napříč evropskými zeměmi,“ dodala.

Osobní zkušenost s korupcí se u respondentů v čase příliš nemění. Deset procent lidí mělo v posledním roce pocit, že se od nich očekává úplatek, 89 procent ne. Nejčastější skupinou, která má možnost se s korupcí setkat, jsou podle Chábové muži ve věku mezi 30 a 59 lety a podnikatelé.

Sociologické šetření se zabývalo také postoji lidí k hodnocení vlády v boji proti korupci. Podle 26 procent lidí se boj vlády s korupcí za poslední rok zlepšil. Dalších 51 procent se domnívá, že je situace stejná jako před rokem, a 18 procent občanů soudí, že se stav zhoršil.

V porovnání se stejným průzkumem v září 2014 je podle Chábové vidět, že se přibližně osm procent respondentů přesunulo z názoru o úspěšném boji vlády k neúspěchu. Nejjednodušším vysvětlením je podle ní to, že v roce 2013 padla vláda v důsledku kauzy Nagyová, což se v roce 2014 nestalo, takže respondenti byli velmi pozitivní v hodnocení vlády ohledně boje s korupcí. „Dnes je ten vývoj trošku negativní, myslím si, z toho důvodu, že zde nejsou žádné obrovské kauzy, které by respondenty ovlivňovaly,“ dodala.

Průzkum provedla společnost TNS Aisa mezi 21. a 27. listopadem na vzorku 1200 lidí.

Newsletter