První česká fotovoltaika zavádí platbu bitcoinem

Česká společnost S-POWER, jeden z dominantních hráčů na poli domácí fotovoltaiky, umožnila platbu v bitcoinech. Za ně nově půjde nakupovat solární panely. Zatímco u jiných podniků, které (zpravidla z marketingových důvodů) přijímají platby v kryptoměnách, je tok bitcoinů a případně jeho alternativ jednosměrný, domácí fotovoltaika nabídne zároveň příležitost je o něco výhodněji těžit.

Těžba bitcoinů (ověřování čekajících transakcí z mempoolu) je dnes díky vysoké kombinované obtížnosti energeticky extrémně náročná (vytěžit jeden bitcoin stojí okolo 6000 dolarů) a vyplácí se pouze tehdy, když je na těžbu možné využít levnou energii (například průmyslové tarify).

„Popularita bitcoinu v posledních letech strmě roste a platby ve virtuální měně umožňuje čím dál více významných světových společností. S jistým zpožděním začal zájem o něj sílit i v České republice a my jsme se rozhodli vyjít vstříc zákazníkům, kteří jsou příznivci této kryptoměny,“ vysvětluje jednatel společnosti S-POWER Jaroslav Šuvarský. „Zvláště výhodná se pro vlastníky domácí fotovoltaiky ukazuje těžba bitcoinů v létě, kdy má elektrárna největší přebytky. Ty si naši zákazníci doposud ukládali do ohřevu vody nebo do baterií, těžba bitcoinů však může být finančně  zajímavější,“ dodává ještě.

Další populární období pro těžbu představuje paradoxně také zima. Zařízení, která provádějí těžbu bitcoinů tzv. ASIC minery (od Application Specific Integrated Circuit), mají značný výkon a vyžadují neustálé chlazení, takže podobně jako třeba lednička produkují horký vzduch. V zimě, kdy kvůli nízkým teplotám rostou energetické výdaje domácnosti, tak lze za určitých podmínek těžením bitcoinů snížit účty za topení.

 

Newsletter