Dolar zahajuje týden mírně slabší v dolarovém indexu i proti euru. Společná měna sílí nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu jsou v mírném zisku. Koruna posiluje pod 25,50 za euro.

První čínská letadlová loď proplula Tchajwanským průlivem

První čínská letadlová loď dnes proplula Tchajwanským průlivem, oznámilo dnes tchajwanské ministerstvo obrany. Tchajwanský průliv od sebe odděluje pevninskou Čínu a ostrov Tchaj-wan, který Peking považuje za svou odštěpeneckou provincii a kterému v případě vyhlášení nezávislosti hrozí vojenským útokem. Tchajwanská armáda proplutí sledovala a vyzvala veřejnost ke klidu.

Plavidlo Liaoning se společně s formací dalších čínských válečných lodí průlivem vracelo z vojenského cvičení v Jihočínském moři. Toto 300 metrů dlouhé plavidlo vzniklo úpravou staré sovětské letadlové lodi Varjag, kterou Peking koupil v roce 1998 od Ukrajiny bez motorů, navigace a zbrojního vybavení. Do aktivní služby byl Liaoning zařazen v roce 2012 a loni v listopadu Čína informovala, že je loď bojeschopná.

Podle některých analytiků je stávající mise čínské letadlové lodi ukázkou, jak plánuje Čína plavidlo v budoucnu využívat k podpoře svých teritoriálních nároků.

Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že Liaoning nevstoupil do tchajwanských vod, jeho trasa ale křižovala vzdušnou identifikační zónu ostrova. Tchajwanská armáda v reakci nasadila své letouny a lodě, aby proplutí Liaoningu 160 kilometrů širokým průlivem „sledovaly a kontrolovaly“.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Napětí mezi Tchaj-wanem a Čínou se zvýšilo, když byla loni do funkce tchajwanské prezidentky zvolena politička Cchaj Jing-wen. Ta je představitelkou tchajwanské Demokratické pokrokové strany (DPP), která je tradičně vnímána jako síla prosazující nezávislost Tchaj-wanu na pevninské Číně nebo minimálně zachování současného stavu.

Minulý měsíc Čínu rozhořčilo, když tchajwanská prezidentka telefonovala nově zvolenému prezidentovi USA Donaldu Trumpovi. Od roku 1979, kdy Spojené státy s Tchaj-wanem přerušily oficiální diplomatické vztahy, to bylo poprvé, co úřadující či designovaný šéf Bílého domu hovořil s vůdcem tohoto ostrova.

Newsletter