První republikánský poslanec oznámil: Budu volit Clintonovou

Vůbec první z republikánských zákonodárců nespokojených s nominací Donalda Trumpa dnes veřejně oznámil, že dá v listopadových volbách hlas jeho demokratické konkurentce Hillary Clintonové. Člen Sněmovny reprezentantů Richard Hanna uvedl, že Trump není schopen vést Spojené státy. Prezident Barack Obama v reakci na nedávnou Trumpovu urážku matky padlého amerického vojáka prohlásil, že Trump není připraven na prezidentský úřad a republikáni by jej měli přestat podporovat.

„Podle mě nestačí prostě odsoudit jeho výroky. On není způsobilý, aby sloužil zájmům naší strany a nedokáže vést tuto zemi,“ uvedl newyorský kongresman Hanna na zpravodajském webu Syracuse.com. Jako první z republikánských zákonodárců aktivně podpořil Clintonovou, což podle médií může usnadnit podobný krok dalším Trumpovým odpůrcům, kteří se dosud zdráhali veřejně deklarovat podporu člence konkurenční strany.

Trump již mnohokrát vzbudil odmítavé reakce u svých spolustraníků drsnými komentáři na adresu imigrantů, muslimů či žen. Dosud poslední výrok, kterým o víkendu urazil matku amerického muslimského vojáka padlého v Iráku, vyvolal mezi republikány nebývale silnou vlnu hněvu. Odsoudila jej řada Trumpových bývalých soků z primárek, dále šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan či vlivný senátor John McCain.

Obama dnes na tiskové konferenci Trumpova slova kritizoval a prohlásil, že je „žalostně nepřipraven“ pro funkci prezidenta. „Musí nastat chvíle, kdy prostě řeknete dost,“ vzkázal Obama republikánům, kteří se již mnohokrát od slov svého kandidáta distancovali, ale nadále jej podporují.

Svou podporu Clintonové dala v pondělí najevo hlavní poradkyně neúspěšného prezidentského uchazeče Jeba Bushe Sally Bradshawová, která se kvůli Trumpově kandidatuře rozhodla opustit stranu. Její šéf rovněž nebude Trumpa volit, Clintonovou však veřejně nepodpořil. Stejně je na tom další bývalý Trumpův soupeř John Kasich či kandidát z minulých voleb Mitt Romney.

Clintonová má v průzkumech před Trumpem mírný náskok, magnát by však podle analytiků ve volbách mohl zvítězit, pokud by získal převahu ve státech, kde jsou sympatie voličů dosud vyrovnané.

Bývalá ministryně zahraničí se kvůli nespokojenosti části republikánů s Trumpem snaží lovit i umírněné republikánské voliče. Na demokratický sjezd si proto pozvala několik republikánských či nezávislých pravicových mluvčích včetně bývalého starosty New Yorku Michaela Bloomberga.

Newsletter