Putin připustil možnost úprav sporného protiteroristického zákona

Vladimir Putin připouští možnost úpravy kontroverzního protiteroristického zákona, který podle kritiků může ohrozit svobodu internetu a právo občanů na soukromí. Ruský prezident to dnes naznačil na setkání s poslanci vládní strany Jednotné Rusko. Podle Putina nelze ohrožovat byznys poskytovatelů přístupu k internetu a mobilních operátorů.

Novou protiteroristickou normu prezident podepsal už počátkem července, i když se od samého počátku ozývaly hlasy varující před omezením osobní svobody Rusů a ohrožením komunikačních firem. Iniciátory zákona byli poslanci Jednotného Ruska Viktor Ozerov a Irina Jarová, podle níž sporná legislativa dostala název „balík Jarové“.

Operátoři a internetové společnosti jsou podle zákona povinny po dobu šesti měsíců uchovávat prakticky veškerou komunikaci včetně textových zpráv, telefonních rozhovorů, obrázků, zvuků a videa. Informaci o technických parametrech komunikace, takzvaných metadatech, jsou operátoři povinni skladovat tři roky, internetové společnosti rok.

Putin připouští, že dodržování zákona by mohlo některé komunikační firmy zruinovat. „Pokud se zjistí, že existuje řešení zajišťující bezpečnost, které ale zároveň neohrožuje byznys, pak bude zřejmě nutné zákon upravit,“ uvedl Putin. Prezident tak částečně přihlédl k argumentům odpůrců zákona, kteří v minulých měsících v ruských městech uspořádali několik protestních demonstrací.

Prezidentův názor přijímá i poslankyně Jarová, která přitom žádosti o novelu zákona dosud rezolutně odmítala. S Putinem prý absolutně souhlasí. „Jsme rozhodně připraveni k úpravám, takový přístup je jedině správný,“ citovala poslankyni agentura TASS.

Newsletter