Putin: Útoky hackerů v USA nejsou v souladu se zájmy Ruska

Podle ruského prezidenta Vladimira Putina je otázkou, zda záleží na tom, kdo se dopouští hackerských útoků ve Spojených státech. Důležitá jsou odhalená fakta, prohlásil dnes Putin na ekonomickém fóru v Moskvě. Aféra s hackerskými útoky na servery amerických demokratů je podle něj v rozporu se zájmy Ruska.

Putin komentoval sérii krádeží citlivých dat a mailových souborů, kterých se podle amerických vyšetřovatelů zřejmě dopouštějí hackeři napojení na ruskou vládu. Obětí se staly severy Demokratické strany a e-mailové účty jejích čelných představitelů. Jejich obsah byl zveřejněn na serveru WikiLeaks včetně neveřejných výroků prezidentské kandidátky Hillary Clintonové.

Podle Putina v amerických volbách používají „ruskou rétoriku“ obě strany, tedy demokraté i republikáni. Šéf Kremlu ale ujistil, že Moskva bude spolupracovat s jakýmkoli americkým prezidentem, pokud on bude stát o spolupráci s Ruskem.

„Jsme znepokojeni zhoršením rusko-amerických vztahů, ale není to naše volba, nikdy jsme se o to nesnažili. Chceme naopak mít s tak velkou zemí, která je přední světovou ekonomikou, přátelské vztahy,“ prohlásil Putin. Pro zlepšení vztahů je třeba „chovat se partnersky a vzájemně ctít zájmy,“ dodal.

Newsletter