Včerejší komentář viceguvernéra Fedu Claridy o taperingu a načasování zvýšení sazeb podpořil dolar a americké tržní sazby, včetně těch reálných. Euro se proti dolaru obchoduje na 1,1830 EURUSD. ČNB dnes zvýší sazby a představí novou prognózu. Rizikem silnější koruny je rychlejší úroková normalizace. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

Putin vyzval evropské vůdce, aby vylepšili vztahy s Ruskem

Ruský prezident Vladimir Putin vyzval evropské vůdce, aby vylepšili vztahy s Moskvou navzdory sankcím. Putin to uvedl dnes v Petrohradě na mezinárodním ekonomickém fóru. Pokud jde o budoucí vývoj, dodal, že chce, aby země dosáhla ročního hospodářského růstu ve výši čtyř procent. Vztahy mezi EU a Ruskem se citelně zhoršily v roce 2014 v důsledku ukrajinské krize a ruské anexe Krymu. Na evropské sankce Rusko reagovalo vlastní sérií hospodářských protiopatření.

Evropská unie by podle Putina měla „ukázat flexibilitu“ a zvážit zájmy unijních investorů, kteří s Ruskem chtějí obchodovat. Evropská unie podle něj zůstává klíčovým obchodním partnerem Ruska a Rusové nejsou na Evropu naštvaní, dodal. Západní vůdci a zástupci společností dorazili letos na fórum po dvouleté pauze, která byla považovaná spíše za bojkot, poznamenala agentura AP.

Hostem třídenního petrohradského fóra byl například šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker, italský premiér Matteo Renzi, generální tajemník OSN Pan Ki-mun a další celebrity. Ruské špičky si podle agentury TASS od fóra slibují, že vdechne nový život do vztahů mezi Ruskem a Evropou.

Dnes Evropská unie prodloužila o rok sankce vůči Krymu, které na poloostrov uvalila v reakci na jeho předloňskou anexi Moskvou.

Newsletter