Putin zahájil návštěvu Řecka, první v EU v letošním roce

Ruský prezident Vladimir Putin dnes přiletěl na dvoudenní návštěvu Řecka, která je zároveň jeho první v Evropské unii v letošním roce. Zahájil ji jednáním s nejvyššími řeckými představiteli – prezidentem Prokopisem Pavlopulosem a premiérem Alexisem Tsiprasem. V sobotu se vydá na posvátný poloostrov Athos u příležitosti tisícího výročí tamního působení ruských mnichů.

Prezidenti Putin a Pavlopulos se v krátkém rozhovoru shodli na potřebě upevňovat rusko-řecké přátelství a na nutnosti co nejrychleji ukončit konflikt v Sýrii. Poté Putina přivítal na svém sídle premiér Tsipras, který označil vztahy obou zemí za strategické.

Šéf Kremlu do země Evropské unie vycestoval naposledy loni v červnu, a to do Itálie. Jeho cesty do zemí osmadvacitky jsou sporadické od roku 2014, kdy EU vyhlásila vůči Moskvě sankce související s konfliktem na Ukrajině.

Putinovu návštěvu provází mimořádná bezpečnostní opatření, která se promítla i do výrazného omezení městské hromadné dopravy v centru Atén. Úřady zmobilizovaly 2500 policistů. Podle řeckých médií dohlíží na Putinovu bezpečnost také 70 ruských příslušníků zvláštních jednotek. Putinovo letadlo provázely v řeckém vzdušném prostoru tři řecké stíhačky.

Newsletter