PwC: Primární emise byly v poletí proti předešlým letům poloviční

V prvním pololetí 2016 uskutečnily na evropských burzách primární emise akcií IPO v hodnotě 14,4 miliardy eur, což není ani polovina objemů nových emisí v prvních pololetích 2014 a 2015. I tak se aktivita ve druhém letošním kvartálu oproti prvnímu přibližně ztrojnásobila, a to navzdory britskému referendu o EU. Vyplývá to z pravidelné studie PwC IPO Watch.

„V návaznosti na referendum byla řada transakcí odložena kvůli obavám z nejistoty na trhu. Přesto se firmy, které plánují primární emise ve druhém pololetí, zatím drží svých plánů. Zvýšení politické stability a větší jasno v tom, jak bude Británie pokračovat ve vyjednávání s EU, budou klíčové pro to, aby se aktivita na trzích IPO po tradičně klidné letní sezoně opět zvedla. Přestože nevidím, že by se evropské trhy IPO úplně utlumily, je nepravděpodobné, že by dosáhly za letošní rok 25 miliard eur,“ komentovala data ředitelka oddělení Treasury rizik PwC ČR Olga Cilečková.

Proti předchozím rokům byla v druhém kvartálu dominantní aktivita na kontinentě, zdejší burzy, zejména OMX, Euronext a španělská burza, se podílely na objemech ze 70 procent. Těžily z řady privatizací a odprodejů vyčleněných aktiv, jako například Dong Energy v Kodani a Philips Lighting v Amsterdamu. Na Londýn dopadla nejistota ohledně EU referenda, která způsobila propad jeho podílu na evropských IPO na 11 procent.

Panovaly obavy, že rozhodnutí Britů opustit EU povede ke zrušení či odložení IPO. Ve skutečnosti se ale úroveň zrušených či oficiálně odložených primárních emisí příliš neliší od předchozích čtvrtletí. Od roku 2014 to je v průměru 12 procent emisí, ve druhém kvartále 2016 to bylo 13 procenta. „Rozkolísanost byla také poměrně nízká a jen omezené množství firem plánovalo IPO v čase kolem referenda. Není tedy překvapením, že deset z 11 odložených IPO bylo na kontinentě,“ dodala Cilečková.

Výnosy primárních emisí na evropských burzách klesly ve druhém čtvrtletí meziročně o 26 procent kvůli celkové globální nejistotě a britském referendu o EU. Zasažený byl zejména Londýn, kde došlo k propadu o 66 procent. Zbytek Evropy klesl jen o šest procent. PwC očekává po výsledku referenda návrat kandidátů na IPO koncem letošního či začátkem příštího roku, kdy by se měla zlepšit nálada na trhu a odeznít nejistoty.

Newsletter